{ Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı

Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı

Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı


Raif Ali Dinçkök

Değerli Paydaşlarımız,

Yaşadığımız büyük deprem felaketi bizleri derinden üzdü. Ülkemizi hatta tüm dünyayı çok üzen sonuçlara şahit olduk. Ulus olarak ortaya koyduğumuz mücadele ve dayanışma azminin yanı sıra, birçok ülkenin gösterdiği incelikli destek çabası da bu zor günlere katlanabilmemizi sağlayan güzellikler oldu.

Elbette ortaya çıkan bu seferberliğe bizler de hızla ve azimle dahil olduk. Akkök Holding, grup şirketleri ile birlikte AFAD, yerel yönetimler ve STK’larla koordinasyon içerisinde, afet bölgesine yardım etmek için tüm imkanlarını seferber etti. Özelde Akkim olarak ulaştırdığımız insani yardımların yanı sıra ileri teknoloji su arıtma sistemimizi deprem bölgesine göndererek vatandaşlarımıza temiz su sağladık. Depremin yaralarını sarma çabalarımız kesintisiz devam ediyor.

Pandemi sonrası 2022 yılından beklentilerimiz büyüktü, fakat yine zor bir yılı geride bıraktık. Tedarik zincirlerinde yaşanan aksamalara, Rusya-Ukrayna savaşının küresel ekonomide yarattığı tahribat eklendi ve ekonomik yaptırımlar, enerji krizi gibi yeni olumsuz gelişmeler ortaya çıktı. Önde gelen borsalardaki şiddetli volatilite, totalde yüzde 9 ile yüzde 15 arasında değer kayıpları ile sonuçlanırken, merkez bankaları yüksek faiz ve sıkı para politikalarına yöneldiler. Bu durum da birçok ülke için enflasyonun yüksek düzeylerde seyretmesine neden oldu.

IMF, OECD ve Avrupa Merkez Bankası ekonomistleri, 2023 yılında dünya ekonomisinde resesyon sınırı olarak görülen yüzde 2,5-3 büyüme hızının altına doğru bir yavaşlama beklediğinden, küresel resesyon önemli bir olasılık olarak önümüzde duruyor. Dünya ekonomisinin yaşadığı bu sorunların ülkemiz üzerinde de negatif etkileri olacağı öngörülüyor.

Türkiye, birçok ülkenin tersine, 2022 yılında genişlemeci para politikaları neticesinde yüzde 5,6 oranında büyüme yakaladı. Bu yılın ekonomimiz açısından en çok konuşulan teması ise enflasyon oldu. Yıla yüzde 48 seviyelerinde başlayan yıllık enflasyon TÜFE’de yüzde 84, ÜFE’de ise yüzde 140 gibi seviyelere ulaştı. Ülkemizde ve küresel düzeyde oluşan tablo karşısında 2023 yılında iyimserliği elden bırakmayan, temkinli ekonomi stratejilerimize iyiden iyiye sarılmamızın önemi ortadadır.

Küresel problemlerin etkili olduğu, genel hatları ile zorlu geçen bir dönemde Şirket performansımız, bizleri ve ülkemizi gururlandıracak birçok pozitif veri ve gelişme taşıyor. 2022 yılını; güçlü yapımızı ve yeni yatırımlarla sürekli büyüme adımlarımızı önemli ölçüde geliştirerek kapattık.

Akkim Kimya, 45 yıl önce Yalova’da, yıllık bin ton kükürt dioksit üretimiyle başladığı yolculuğunda bugün ülkemizin en büyük kimyasal madde üreticisi konumunda. Yalova başta olmak üzere 5 farklı lokasyondaki yıllık üretim kapasitemiz 800 bin ton seviyesinde. Hizmet verdiğimiz sektörler tekstilden inşaata, plastikten gıdaya, enerjiden su arıtma ve hijyene, petrolden sağlığa oldukça çeşitlilik gösteriyor. Birçok ürünümüzde Avrupa’da da önde gelen firmalardan biriyiz.

Akkim Kimya, 6 kıtada 70’ten fazla ülkeye yaptığı ihracat ile ülke ekonomisine yaptığı katkıyı 200 milyon doların üzerine, cirosunu ise 550 milyon dolar civarına taşıma başarısı göstermiştir. Stratejimizde önemli yer tutan yeni yatırımlar ve şirket satınalma planlarımızla beraber 2027 yılında 1 milyar dolar ciroya ulaşmayı hedefliyoruz. Bu hedefin somut adımı olarak geçtiğimiz aralık ayında Yalova’da temelini attığımız Epoksi Reçine Üretim Tesisi yatırımımız ile Türkiye ve çevre ülkeler adına bir ilki gerçekleştirecek, birçok sektör için stratejik değer taşıyan bu hammaddenin ülkemizdeki tek üreticisi haline geleceğiz. Tesiste yıllık 50 bin ton sıvı, katı epoksi reçine ile formüle edilmiş türevlerini üreteceğiz. Böylelikle yıllık 50 bin tona varan ithalatı da ikame ederek, cari açığın azalmasına her yıl yaklaşık 200 milyon dolar destek sunacağız. Tesisimizin 2024 ilk yarısında devreye girmesini bekliyoruz. Öte yandan, 2021 yılının son çeyreğinde kurulan ve yüksek teknoloji ürünleri olan silikon polimerleri üreteceğimiz Akkim Silikon Kimya yatırımımızı mayıs ayında devreye aldık. Son teknoloji silikon polimerleri tesisimiz; inşaat, tekstil, kâğıt, tarım, gıda, otomotiv, ilaç sektörlerinin çözüm ortağı olacak.

Akkim’in iştiraklerinden olan; emaye, seramik, cam, yapışmaz-dekoratif kaplamalar ve pigment olmak üzere 5 farklı kategoride üretim yapan Akcoat ise kaplama alanında katma değerli ürün geliştirmek için Sakarya’da 6 bin m² alana kurulu yeni Ar-Ge Merkezi’ni faaliyete alarak çok önemli bir hamle yaptı.

Büyük bir enerji ve özveri ile çalışan tüm çalışma arkadaşlarımıza, güven ve destekleri ile hep yanımızda olan hissedarlarımıza, müşterilerimize ve tüm paydaşlarımıza en içten teşekkürlerimi sunuyorum.

Saygılarımla,

Raif Ali DİNÇKÖK

Yönetim Kurulu Başkanı