{ Genel Müdür Mesajı

Genel Müdür Mesajı

Genel Müdür Mesajı


Onur Kipri

Saygıdeğer paydaşlarımız,

Türkiye’nin köklü sanayi kuruluşlarından Akkök Holding bünyesinde faaliyet gösteren Akkim Kimya, bundan 45 yıl önce Yalova’da üretime başladı. “Yaşama kimya ile değer katma” misyonuyla çıktığımız yolculukta bugün ülkemizin öncü kimyasal madde üreticisi konumuna ulaştık. İştiraklerimizle birlikte bin 350 kişilik ailemiz, 5 ayrı lokasyondaki senelik 800 bin tona varan toplam üretim kapasitemiz ve geniş ürün portföyümüzle tekstilden inşaata, plastikten gıdaya, enerjiden petrole, su arıtmadan sağlığa çok çeşitli sektörlerin çözüm ortaklığını üstlenirken hem Türkiye’de hem de Avrupa’da kendimize özgü, rekabetçi bir yerin sahibiyiz.

45 yıllık zengin birikimimiz ve tecrübemizle üretim, istihdam ve ihracatta daima Türkiye’nin gücüne güç katmayı önceliğimiz görüyoruz. 6 kıta 70’ten fazla ülkedeki iş ortaklarımızla yenilikçilik, karşılıklı güven ve dostluk ilkelerine dayalı iş birliklerimizi sağlamlaştırırken sürdürülebilir büyüme hedeflerimiz doğrultusunda sektörümüze yön veren yatırımlara imza atıyoruz. Bu kapsamda 2021 yılında, Türkiye’nin en büyük karboksimetil selüloz üreticisi, Nazilli’de faaliyet gösteren USK Kimya’yı 63 milyon dolarlık yatırım bütçesiyle bünyemize kattık.

USK Kimya yatırımımızın 1’inci yıldönümünde ise yine Nazilli’de gıda katkı üretiminde faaliyet gösterecek bir tesis yatırımını daha hayata geçirdik. Ayrıca Yalova’daki tesislerimizde yüksek teknoloji ürünleri olan silikon polimerleri ile yağlarının üretim ve satışı için Akkim Silikon Kimya’yı kurduk.

45’inci yaş günümüzü kutladığımız bu sene, büyümeye dönük hamlelerimizi de sürdürüyoruz. Yalova’da 100 milyon dolarlık bütçesiyle ülkemizin ilk epoksi reçine üretim tesisi için yatırıma başlamanın mutluluğu içindeyiz. 50 bin metrekare büyüklüğündeki yeni tesisimiz tamamıyla otomatik ve entegre olma özelliği taşırken pek çok sektör için stratejik değer taşıyan bir ham maddeyi sanayimize sunmasıyla Türkiye ve çevre ülkeler adına ilk olma özelliği taşıyor. Türkiye için önemli bir ihracat ve döviz girdisi potansiyeli yaratacak, her yıl 50 bin tona yakın ithalatı da ikame ederek cari açığın azalmasına senelik yaklaşık 200 milyon dolar katkı sağlayacağız. 2024’ün başlarında üretime geçecek tesisimiz ile 100 kişilik yeni istihdam da yaratacağız.

Ülkemize stratejik katkılar sağlayan yatırımlarımızı hayata geçirirken paydaşlarımıza duyduğumuz sorumluluğun gereği olarak 45 yıldır dünyamız için üzerimize düşenleri yapmayı birinci planda tutuyoruz. Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi imzacılarından olarak “Sürdürülebilirlik kimyamızda var” ilkesiyle gelecek nesillere daha iyi bir yeryüzü sunabilmek adına ekonomik, sosyal ve çevresel alanlarda var gücümüzle çalışıyoruz.

Başarılarla dolu 45 yılımızın ardından önümüzde heyecan verici yeni hedeflerimiz var. Bu yıl sonu itibarıyla senelik ihracatımızı 200 milyon dolara ulaştırmayı, gelecek 5 yılda ise bu rakamı da 2 kat artırmayı ve ciromuzu da 800 milyon doların üstüne çıkarmayı amaçlıyoruz. Organik ve inorganik büyüme hedeflerimiz doğrultusunda gerek Türkiye’de gerekse dünyanın farklı pazarlarındaki yatırım olanaklarını araştırıyor, misyonumuz ve stratejilerimiz ile uyumlu fırsatları değerlendiriyoruz.

45 yıllık tarihimizden ilhamla, misyonumuzun ışığında ülkemiz için çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz.

Saygılarımla,

Onur Kipri
Genel Müdür