Genel Müdür Mesajı

Genel Müdür Mesajı

Genel Müdür Mesajı


Onur Kipri

Şirketimiz makroekonomik koşulların ağırlaştığı 2020’yi oldukça başarılı ve verimli biçimde geride bıraktı. Koronavirüs pandemisinin başladığı 2020’nin mart ayından bu yana 6 farklı lokasyonda 1000’e yakın çalışanı ve yıllık 800 bin ton kapasitesiyle üretime ara vermeden devam eden Akkim; üretim ve yatırımlarıyla ihracat ve istihdam başta olmak üzere pek çok alanda Türkiye ekonomisinin gücüne güç kattı. Temizlik, kimya, tarım, ilaç, gıda ve enerji gibi salgın döneminde her zamankinden çok daha fazla önem taşıyan sektörlere hizmet ederek “Yaşama kimya ile değer katmak” misyonumuzu yerine getirdiğimiz bir süreç yaşıyoruz.

Bu dönemde üretime mola vermemenin yanı sıra, “Önce insan” mottosuyla çalışanlarımız için gerekli bütün sağlık ve hijyen önlemlerini uygulayıp güvenli iş ortamı tahsis edebilmek önceliklerimizden oldu. Sıkı sıkıya bağlı kaldığımız tedbirlerimizin geçerliliğini tescilleyen “TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi” almak, bizler için mutluluk verici oldu. Diğer taraftan, çatısı altında bulunduğumuz Akkök Holding’in aldığı karara paralel olarak, çalışma arkadaşlarımıza duyduğumuz sorumluluk gereği istihdam seviyemizi de koruyup olası hak kayıplarının önüne geçtik.

Zor koşullara rağmen ekip ruhunu koruyabilmemiz sayesinde başarılarımıza yenilerini ekledik. 6 kıtada 70’ten fazla ülkeye ihracat yaparak ülke ekonomisine stratejik katkı sunan bir şirket olarak,

Bu alandaki kapasitemizi ve performansımızı daha üst noktalara taşıyabilmek adına yeni yatırımlarda bulunduk.

2021’in ilk ayında, Türkiye’nin en büyük karboksimetil selüloz (CMC) üreticisi USK Kimya’yı 63 milyon dolar karşılığında bünyemize dahil ettik. Akkim’in beklentilerini tamamıyla karşılayan bu yatırımımız sayesinde ihracatımızı 2 katına çıkarma fırsatı yakaladık. Stratejik büyüme hedeflerimiz doğrultusunda organik ve inorganik satın alma fırsatlarını daima yakından takip eden Akkim, böylelikle geçtiğimiz 6 yıl içinde şirket satın alma hamlelerine 200 milyon dolar kaynak ayırmış oldu. Bu yatırımlarımızla önümüzdeki 5 yılda ciromuzu en az 500 milyon dolar seviyesine yükseltmeyi hedefliyoruz.

“Sürdürülebilirlik kimyamızda var” diyen Akkim, sürdürülebilir büyüme adımları atarken paydaşları adına katma değer yaratmayı da öncelikleri arasında bulunduruyor. Pandemi etkisiyle oluşan belirsizlik ortamı ve değişen tedarik zinciri uygulamalarına rağmen ekonomik büyümede yaşayan ürün endeksimizi yaratmak, çevresel boyutta su ayak izimizi hesaplamak ve sosyal anlamda İSG kültürünün geliştirilmesi için çalışmalara devam etmek ajandamızın gündem maddelerinden bazıları.

Avrupa Kimya Sanayi Konseyi tarafından yürütülen Üçlü Sorumluluk Taahhüdü’nü 1993’te ve Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni 2007’de imzalayarak Türkiye’de sürdürülebilirlik alanında örnek şirketlerden biri olduk. Döngüsel ekonomide yarattığımız değerin bir ölçütü olarak “Sıfır Atık Belgesi” almaya hak kazandık. Ayrıca EcoVadis’te “Altın” bilinirlik seviyesindeyiz ve en üst seviye olan Platin seviyeyi hedeflemekteyiz. Together for Sustainability denetimden de başarıyla ayrıldık. Sürdürülebilir iş sağlığı standartlarını geliştirmeyi hedefleyen British Safety Council üyesi olduk ve kurul tarafından Uluslararası İş Güvenliği ödülüne layık bulunduk. Son olarak, 2018-2019 dönemine ait sürdürülebilirlik raporumuz Amerikan İletişim Profesyonelleri Ligi tarafından, 2019/20 Vision Awards kapsamında Platin Ödül’e layık bulundu. İki yılda bir Global Raporlama İnisiyatifi standartlarına uygun raporlama yaparak, bu alandaki performansımızı olabildiğince şeffaf biçimde kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Her daim topluma karşı sorumluluk bilinciyle hareket ederek, yaşama kimya ile değer katmaya devam edeceğiz.

Saygılarımla,
Onur Kipri
Akkim Kimya Genel Müdürü