{ Grubumuz

Grubumuz

Köklü birikim, finansal güç ve güvenilirliğin temsilcisi

70 yıla yaklaşan birikimiyle Türkiye’nin en köklü sanayi kuruluşlarından Akkök Holding; kimya, gayrimenkul ve enerji sektörlerinde, dördü yurt dışında toplam 23 operasyonel ticaret ve sanayi şirketi ile 24 üretim tesisine sahiptir. Uluslararası piyasaları yakından izleyen kurumumuz, küresel rekabet koşullarını yakalamayı ve dünya standartlarına ulaşmayı hedeflemektedir. Akkök Holding, sürdürülebilir kalkınma anlayışıyla üretim, ihracat ve istihdam gibi alanlarda Türkiye’ye güç katmaktadır.

Tekstilden kimyaya dünya devi şirketler

1968’de Türkiye’nin akrilik elyaf ihtiyacını karşılamak üzere Yalova’da kurulan Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş., 1971’de yıllık 5 bin ton kapasiteyle üretime başlamıştır. Yatırımlar ve geliştirdiği yeniliklerle, bugün 5 kıtadaki 50’den fazla ülkede 300’e yakın müşterisi bulunan bir dünya devidir. Bin 400’den fazla çalışanıyla Aksa, 600 bin m2 alanı ve 330 bin tonluk yıllık kapasitesi ile dünyanın en büyük, Türkiye’nin ise tek akrilik elyaf üreticisidir. Aksa Akrilik, geniş ürün gamı sayesinde halı, döşemelik, süveter, iplik, el örgüsü ve endüstriyel filtreler gibi çeşitli alanlarda tekstil ve teknik tekstil ham maddesi tedarik etmektedir.

Türkiye’nin öncü kimyasal madde üreticisi Akkim Kimya, 1977’de Yalova’da kurulmuştur. Bini aşkın personeli ile 5 farklı lokasyonda faaliyet gösteren Akkim, ürün çeşitliliğiyle kimya sektöründe özel bir yere sahiptir. Klor-alkali ve türevleri, peroksitler, metilaminler, persülfatlar, bisülfitler, karboksimetil selüloz, silikon polimerleri, tekstil yardımcı maddeleri, beton katkı maddeleri ve plastik katkılarını kapsayan geniş ürün yelpazesiyle Şirket, 6 kıtada 70’den fazla ülkeye ihracat yapmaktadır. Temel kimyasallar ve performans kimyasallarında birçok üründe pazar lideri olan Akkim; temizlik, hijyen, su arıtma, tekstil, kâğıt, inşaat, plastik, gıda, metal, enerji, deterjan, sondaj, madencilik ve kimya sektörlerinin çözüm ortağıdır. Şirket, sahip olduğu know-how ve teknolojileri 2002’den beri yurt dışındaki firmalara satmakta ve mühendislik çalışmalarından anahtar teslim taahhütlere kadar birçok farklı hizmet sunmaktadır. Su arıtma sektöründeki varlığı ve sinerjisini kullanan Akkim, Yalova’daki tesisinde ultrafiltrasyon membran modülü yatırımıyla ileri teknoloji arıtma sektörüne girmiş ve 2016’da devreye aldığı modern fabrikasıyla bu üründe Avrupa’dan Asya’ya kadar uzanan bölgede ilk ve tek üretici olmuştur.

İştirakleri arasında Akcoat ve Dinox bulunan Şirket, inorganik büyüme fırsatlarına verdiği önem doğrultusunda 2021’in ilk aylarında ülkemizin ve dünyanın en büyük karboksimetil selüloz üreticilerinden USK Kimya’yı bünyesine katmıştır. Yılın son çeyreğinde ise Akkim Silikon Kimya Şirketini kurarak Yalova tesislerinde yüksek teknoloji ürünleri olan silikon polimerleri üretimine başlamıştır. Yatırım onayı alınan ve 2024 ilk yarısında devreye alınacak Türkiye’nin ilk epoksi reçine üretim tesisi ile stratejik önemi yüksek, tamamen ithal edilen bir ürünün de üretimine başlanacaktır. Sürdürülebilir kalkınma yolundaki evrensel ilkelerin yaygınlaşmasına öncülük eden Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni 2007 yılında imzalayan Akkim, kimya sektöründe sürdürülebilirlik alanında örnek şirketlerdendir.

2020 yılına kadar Gizemfrit markasıyla faaliyet gösteren, Akkim Kimya iştiraki Akcoat; gün geçtikçe büyüyen iş alanlarının tümünü kapsayacak çatı marka ihtiyacı sebebiyle logo ve kurumsal kimliğini güncellemiştir. Emaye, seramik, yapışmaz ve dekoratif kaplamalar, pigment ve cam olmak üzere 5 ana grupta üretim yapan şirket, “ileri kimyasal kaplama malzeme ürünleri” ile beyaz eşya, seramik karo, ev ve mutfak eşyaları, cam endüstrisi gibi çeşitli sektörlerde global markaların çözüm ortağıdır. 6 kıta ve 65 ülkede tercih edilen Akcoat’un İspanya’da üretim tesisleri; ABD ve Çin’de satış ofisleri bulunmaktadır. Ayrıca Avrupa, Güney Amerika, Asya ve Afrika gibi bölgelerde de satış temsilcilikleri ve teknik servisleri aktif faaliyettedir.

Kompozitle yaratılan artı değer

Türkiye’nin ilk ve tek, dünyanın sayılı karbon elyaf üreticilerinden DowAksa; enerji, ulaşım, savunma ve altyapı başta olmak üzere endüstriyel sektörlere karbon elyaf kompozit çözümleri sağlamaktadır. Şirket 2012’de, Dow Chemical Company ve Aksa Akrilik San. A. Ş’nin yüzde 50 eşit ortak girişimi olarak kurulmuştur. Akrilik elyafta dünya lideri Aksa ile malzeme bilimi konusunda öncü Dow’ın bilgi, deneyim ve gücünü birleştiren DowAksa, precursor’dan karbon elyafa, karbon elyaftan reçineye uzanan ürün gamı, mühendislik çözümleri ve know-how’ı ile sektörün sayılı tam entegre çözüm üreticilerindendir.

2021’de Akkök Holding bünyesine katılan Epsilon Kompozit, havacılık başta olmak üzere çeşitli sektörlere yönelik yüksek teknolojili kompozit aksam ve parçalarının üretim ve montajını gerçekleştirmektedir. Kilogram başına ihracat değeri çok yüksek ürünler üreten şirket, yurt içindeki yerli savunma sanayi kuruluşlarının yanı sıra uluslararası iş ortaklarına sahiptir. Akkök Holding, toplam satışlarının yüzde 95’i ihracatla gerçekleşen Epsilon Kompozit ile uluslararası yarışta liderlik hedeflemektedir.

Yaşama değer katan gayrimenkul projeleri

Akkök Holding’in gayrimenkul sektöründeki şirketlerinden Akiş GYO, faaliyet gösterdiği bölgelerde, Akbatı ve Akasya alışveriş merkezleri gibi yaşam kalitesini yükselten projeler hayata geçirmekte olup Bağdat Caddesi’nde cadde mağazacılığı projelerine de sahiptir. Bu alandaki ilk iş birliğini Uşaklıgil Apartmanı için Beymen ile yapan şirket, ikincisini ise 2021’in başlarında Boyner ile gerçekleştirmiştir. Akiş GYO ilk yurt dışı atılımını, 2018’de İngiltere’de geliştirilen bir konut projesine yapılan yatırım ile gerçekleştirmiştir.

2014’te Akasya’da 10 bin m2’lik alanda kurulan KidZania, 20 ülke 27 şehirde faaliyet gösteren çocuklar ülkesidir. Çocuklara eğlenirken öğrenme hizmeti sunan KidZania İstanbul; banka, süpermarket, itfaiye, hastane, deprem simülasyon merkezi, stadyum, sokaklar ve meydan gibi 67 farklı aktivite alanında 120’den fazla role sahiptir. 0-14 yaş arası çocukların meslekleri deneyimledikleri, akranlarıyla sosyalleştikleri, finansal okuryazarlıktan sosyal becerilere kadar birçok alanda yetkinliklerini artırdıkları KidZania İstanbul; sorumluluk, saygı, yardımlaşma, uyum, özgüven, farkındalık ve hoşgörü gibi değerlerinin gelişmesine destek olmaktadır.

1993’ten bu yana seçkin markalar, alışveriş, eğlence ve yeme-içme alanlarıyla Akmerkez hem keyifli deneyimlerin adresi hem de gözde buluşma noktalarından biridir. Sosyal hayata dinamizm katan Akmerkez, sürdürülebilir bir yaşamın mümkün olduğunu ispatlayan ödüllü projesi “Terasta Tarım” ve güncel ihtiyaçlara göre yenilediği Easy Point bünyesindeki THY Miniport, click & collect, alışveriş teslimat, vestiyer ve emanet gibi hizmetlerle misafirlerin hayatına değer katmaktadır. Akmerkez, Uluslararası Alışveriş Konseyi tarafından Avrupa ve Dünya’nın En İyi Alışveriş Merkezi ödüllerine layık görülerek ilke imza atmıştır.

Türkiye’nin enerjisi

1989’da Akkök Şirketler Grubu’nda otoprodüktör grubu statüsünde faaliyetlerine başlayan Akenerji, 2005’ten itibaren serbest elektrik üretim şirketi olarak sektördeki varlığını sürdürmektedir. Akkök Holding ile CEZ Group’un yüzde 50 stratejik ortaklığındaki şirket, toplamda 1.224 MW kurulu güce sahiptir.

Akkök Holding ve CEZ Group stratejik ortaklığı ile elektrik tedarik hizmeti veren Sepaş Enerji; Bolu, Düzce, Kocaeli ve Sakarya’nın EPDK tarafından yetkilendirilen resmi elektrik tedarikçisidir. Görevli Tedarik Şirketi olmasının yanı sıra tüm Türkiye’de büyük sanayi kuruluşlarından ticarethane konutlara dek uzanan geniş yelpazede, yaklaşık 4 milyon kişiye elektrik tedarik hizmeti sağlamaktadır.

Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. (SEDAŞ) Sakarya, Kocaeli, Bolu, Düzce ve Gebze’de 5 ayrı bölge müdürlüğü ve bu bölge müdürlüklerine bağlı toplam 21 operasyon merkezinde 2 milyon tüketiciye enerji dağıtım hizmeti vermektedir. SEDAŞ’ın, 2022 yıl sonu itibarıyla Doğu Marmara’yı kapsayan faaliyet bölgesinde dağıtılan toplam elektrik miktarı 10,6 milyar kWh’tir.

Teknoloji yolunda 15 ışık saçan yıl

Aktek Bilişim, Akkök Holdingin bilişim ihtiyaçlarını karşılamak üzere 2007 yılında kurulmuş, zamanla teknoloji alanında tüm müşterileriyle yüzlerce katma değerli projeler gerçekleştirmiş ve bu süre dahilinde birçok başarıya imza atmıştır. Paydaşlarının, iş ortaklarının ve müşterilerinin her zaman yanında olmaya, onlara yön göstermeye çalışan Aktek; Oracle EBS ve Cloud, Veri Bilimi ve İş Zekâsı, Altyapı, Veritabanı Yönetimi, Ağ ve Güvenlik, Yazılım Geliştirme ve Robotik Süreç Otomasyonundan oluşan servisleriyle A’dan Z’ye hizmetler sunmaktadır.

Ayrıcalıklı sigortacılık hizmeti

Dinkal Sigorta Acenteliği A.Ş., 1976 yılından bu yana, “müşteri odaklı kaliteli hizmet anlayışını” öncelik olarak benimseyerek sigorta sektörünün aranılan oyuncularından biri haline gelmiştir. Başta Akkök Şirketler Grubu olmak üzere, müşterilerinin sigorta risk danışmanlığını yaklaşık 30 sigorta şirketi aracılığı ve uzman kadrosu ile gerçekleştirerek, risk özelinde fark yaratan çalışmalar ortaya koymaktadır.

İhracatın lideri

Ak-Pa, 1976 yılında Akkök Holding şirketlerinin yurt dışı pazarlama ve ihracat faaliyetlerini yürütmek üzere kurulmuştur. Türkiye’nin en güçlü ihracatçı şirketlerinden biri olarak 6 kıtada 90’dan fazla ülkeye kuruluşundan bugüne 9,7 milyar dolar ihracata aracılık etmiştir.