{ Petrol ve Gaz Sondajı

Petrol ve Gaz Sondajı

Petrol ve Gaz Sondajında CMC ve PAC

Uluslararası kalite standartlarında, Petrol ve Gaz sondajı uygulamaları için müşterilerin toplam sondaj maliyet beklentilerine uygun, anyonik bazlı selüloz polimerler üretimi ve geliştirilmesi Akkim Kimya’nın uzmanlık alanlarından birisidir.

Arama ve üretim kuyularının sondajı sırasında, USK® CMC (Karboksimetil Selüloz) ve FILTRAPAC® PAC (Polianyonik Selüloz) serisi ürünler, iki temel fonksiyonu için kullanılmaktadır;

        Kuyu duvarında film oluşturarak su kaybını önlemek

   √     Sondaj sıvısının viskositesini ayarlamak

Bu temel fonksiyonların dışında, USK® CMC ve FILTRAPAC® PAC serisi ürünlerin kullanım alanları;

   √     Oluşturduğu film ile kuyu duvarının çökmesini engellemeye yardımcı olma

   √     Sondaj çamurunun yüzeye taşınmasına ve kolay temizlenmesine yardımcı olma

   √     Sondaj sıvısının termal ve bakteriyel olarak stabilize etmeye yardımcı olma

USK® CMC ve FILTRAPAC® PAC serisi selüloz bazlı polimerler suda çözünebilme özelliği ile çevre dostu, toksik olmayan ve diğer sondaj katkı maddeleri ile uyumlu, sondaj sıvısının performansını arttırıcı ürünlerdir.

Sondaj Kalitesi Ürün Çeşitleri
 
USK® CMC LV, sondaj sıvısı sisteminin viskositesini arttırmadan su kaybını önleme fonksiyonu sağlayan CMC kalitesidir. Ayrıca oluşturduğu ince film tabakası sayesinde kuyu duvarını desteklemektedir.
USK® CMC HV, sondaj sıvısı sisteminin viskositeni arttırırken, su kaybını önleme fonksiyonuna sahiptir. Diğer bir özelliği de sondaj kazı parçalarının yüzeye taşınmasını hızlandırmasıdır.
FILTRAPAC® PAC LV, sondaj sıvısının viskosite rejimini arttırmadan filtrasyonu kontrol etmek ve düşürme ana fonksiyonu için kullanılmaktadır. Ayrıca oluşturduğu film sayesinde formasyon ve kuyu duvarı arasında koruyucu olma özelliği göstermektedir.
 Farklı kimyasal kalitelerde FILTRAPAC® markalı PAC LV tipleri mevcuttur.
FILTRAPAC® PAC R, sondaj sıvısının viskositesinin istenilen seviyeye çıkartılmasına yardımcı olurken, su kaybını azaltma ve kontrol etme özelliklerine sahiptir. Diğer bir özelliği de sondaj çamurunun sirkülasyonunu geliştirmesi ve formasyon ve kuyu arasında koruyucu film oluşturmasıdır.
 
Farklı kimyasal kalitelerde FILTRAPAC® markalı PAC R tipleri mevcuttur.