{ Hakkımızda

Hakkımızda

Hakkımızda

Türkiye’nin öncü kimyasal madde üreticisi Akkim Kimya, 1977’de Yalova’da kurulmuştur. 1000’i aşkın çalışanı ile 5 farklı lokasyonda üretim yapan Akkim, ürün çeşitliliğiyle kimya sektöründe özel bir yere sahiptir. Akkim, klor-alkali ve türevleri, peroksitler, metilaminler, persülfatlar, bisülfitler, karboksimetil selüloz, silikon polimerleri, tekstil yardımcı maddeleri, kâğıt ve su kimyasalları, yapı kimyasalları ve plastik katkılarını kapsayan geniş ürün yelpazesiyle 6 kıtada 70’den fazla ülkeye hizmet veren bir kimya şirketidir. Temel kimyasallar ve performans kimyasallarında birçok üründe pazar lideri olan şirket; temizlik, hijyen, su arıtma, tekstil, kâğıt, endüstriyel kaplamalar, inşaat, plastik, gıda, metal, enerji, deterjan, sondaj ve madencilik sektörlerinin çözüm ortağıdır. 

2013 yılında kurulan Ar-Ge Merkezi’nde iyi analiz edilmiş gereksinimlere zengin çeşitlilikte ürünlerle karşılık yaratmaya çalışan Akkim, küresel standartlarda inovasyon yapabilen bir organizasyona dönüşmüştür. Kaynakların kullanımı pazar ve müşteri taleplerini gözeterek efektif ve verimli biçimde yeniden şekillenmiştir. Şirket, sahip olduğu bazı know-how ve teknolojileri 2002’den beri yurt dışındaki firmalara satmakta ve mühendislik çalışmalarından anahtar teslim taahhütlere kadar birçok farklı hizmet sunmaktadır. 

Su arıtma sektöründeki varlığı ve sinerjisini kullanan Akkim, Yalova Tesisi’nde ultrafiltrasyon membran modülü yatırımıyla ileri teknoloji arıtma sektörüne girmiştir. 2016 yılında devreye aldığı modern fabrikasıyla bu üründe Avrupa’dan Asya’ya kadar uzanan bölgede ilk ve tek üretici konumundadır. 

Şirket inorganik büyüme fırsatlarına her zaman önem vermektedir. Akkim, dünyanın lider kimyasal kaplama malzemeleri üreticisi olan Akcoat (Gizem Frit) şirketini 2015 yılında satın alarak beyaz eşya, mutfak araç gereçleri, fırın, emaye, seramik ve cam endüstrisine değer katar hale gelmiştir. Avrupa pazarındaki müşterilerine yakın olmak ve ihracat faaliyetlerini büyütmek amacıyla, 2017 yılında Almanya’daki kimyasal satış ve pazarlama şirketi Dinox’u bünyesine katmıştır. Akcoat ise İspanya’da seramik baskı mürekkepleri üreten Megacolor’u satın alıp önemli bir entegrasyon yatırımı gerçekleştirmiştir. 2021 yılında Türkiye’nin en büyük karboksimetil selüloz üreticisi USK Kimya, Akkim bünyesine dâhil edilmiştir. Yılın son çeyreğinde ise Akkim Silikon Kimya şirketi kurularak Yalova tesislerinde yüksek teknoloji ürünleri olan silikon polimerleri üretimine başlanmıştır. Yatırım onayı alınan ve 2024 başında devreye alınacak Türkiye’nin ilk epoksi reçine üretim tesisi ile stratejik önemi yüksek, tamamen ithal edilen bir ürünün de üretimine başlanacaktır. Akkim Silikon Kimya ve Epoksi reçine üretim tesisi yatırımları ile Akkim, silikon polimerleri ve epoksi reçineler alanında da küresel ölçekte lider oyuncular arasında yer almayı hedeflemektedir.

Sürdürülebilir kalkınma yolundaki evrensel ilkelerin yaygınlaşmasına öncülük eden Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni 2007 yılında imzalayan Akkim Kimya, kimya sektöründe sürdürülebilirlik alanında örnek şirketlerdendir.