Basında AKKİM

Yaşar Ildız Röportaj

  • 30 Ocak 2021
Yaşar Ildız Röportaj

Kaç yıldır Akkim bünyesinde yer alıyorsunuz? Biraz görev tanımınızdan ve Akkim’in piyasadaki konumundan bahsedebilir misiniz?

Akkim bünyesinde 16 aydır Temel Kimyasallar Yurt içi Satış Birim Yöneticisi olarak görev yapıyorum. 32 milyon dolarlık bir satış bütçesini yönetiyoruz. Sorumlu olduğum müşteri grupları arasında bayiler, ticari firmalar ve tekstil üreticileri var. Akkim bünyesine katılmadan önce Akkim’in direkt veya dolaylı rakiplerinde çalıştım. Akkim sektörde güçlü firma imajına sahip bir çınardır. Biz bunu dışarıdan hep hisseder ve Akkim’in yapacağı hamlelerden çekinirdik. Akkim ailesinin içine girdikten sonra sektörde sahip olduğu itibarın nedenlerini anladım. Akkim son derece kurumsal, büyük, köklü ve bir o kadar da yenilikçi bir firma. Akkim sektörde sıkı takip edilen bir firmadır, özellikle finansal yönü güçlü olmayan firmaların Akkim’in hamlelerine göre manevra yapmaları gerekir.

Gördüğümüz kadarıyla satış bölümü gayet genç ve dinamik. Biraz sizin iş hayatındaki deneyimlerinizi öğrenebilir miyiz?

Sektörde Likit Kimya ve ardından Brenntag Kimya’da çalıştım. Toplam dokuz yıllık satış tecrübem var. Daha önce çalıştığım firmalar Akkim gibi üretici firma değildi. Zaten Türkiye’de kimya sektöründe üretici firma sayısı azdır. Üretici firma her zaman pazarda daha güçlüdür ve kâr marjları nispeten yüksektir. Rekabetin yoğun olduğu firmalardan geldiğim için sektördeki deneyimlerimi burada çok iyi kullanabildiğimi düşünüyorum.

2017 yılına ekonomik açıdan iyi bir başlangıç yapabildiniz mi ve bu konuda belirlediğiniz hedefler neler?

Bu sene yurt içi temel kimyasallar olarak toplam ciro hedefimiz 80 milyon dolar civarında. Geçtiğimiz yıl müşterilerimizi ve sektörlerimizi çeşitlendirmeye odaklandık. Bu sayede risk dağılımı yaptık ve 2017’ye sağlam adımlarla girdik.

Biraz iç pazardan ve hangi sektörlerle çalıştığınızdan söz edelim…

Faaliyet gösterdiğimiz sektörleri ana başlıklara ayırdık ve grupladık. Tekstil, gıda, metal, bayi ve ticari firmalar, yapı kimyasalı, temizlik, enerji ve su arıtma gibi sektörel sınıflandırmalarımız var. İlerleyen zamanlarda, portföyümüz daha da çeşitlendiğinde bunlara alt sektörler de ekleyeceğiz. İç piyasada ürün özelinde pazar paylarımızı takip etmekteyiz. Piyasa koşullarına göre nereye kadar ilerleyeceğimizi belirler, satış hedeflerimiz doğrultusunda aksiyonlarımızı netleştiririz.

Satış konusunda zorluklar varsa onlara da değinebilir miyiz?

Açıkçası ödeme ve vadeler konusunda piyasada bir karamsarlık hakim. Vade uzatma talepleri sıkça gelmeye başladı. En çok karşılaşacağımız zorluklardan birisi de ödeme alma, ödemeyi döndürme ve risk yönetim stratejisini belirleme olacaktır. Bunun dışında genel olarak üreticilerde bir moralsizlik var ve bu durum da ister istemez satışı zorlaştırıyor. Bu zorlukları minimize etmek için firmaların iyi ve donanımlı bir satış ekibine ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. 2017’nin de 2016 gibi geçeceğini düşünürsek müşteri seçme ve doğru müşteriye doğru malı satma konularında hissiyatı gelişmiş, analiz yeteneği iyi olan satış profesyonelleriyle çalışılması gerekiyor ki bu potansiyel Akkim’de var.

Uzun uzun konuştuk, sizin kimya geçmişinizi de öğrenebilir miyiz?

Üniversitede kimya eğitimi almadım, ancak dokuz senedir kimyasal hammadde satışı yapıyorum. Kimya sektörüyle tanışmam satışını yaptığım ürünler sayesinde oldu. Satış yaparken ister istemez üretim hakkında da fikir sahibi oluyorsunuz. Kimyayla ilgili çoğu şeyi öğreniyorsunuz. Bizim satışını yaptığımız temel kimyasallar tarafı çok karmaşık değildir. Burada önemli olan işin finans tarafını ve iletişimi yönetmektir. Bizim sunduğumuz ürünleri müşterilerimiz zaten biliyor. İyi bir eğitimle herkes bu ürünleri iyi bilir hale gelebilir. İçinde bulunduğunuz pazarın dinamiklerini iyi bilmek sizi başarıya götüren asıl yoldur.

Akkim’i kısaca tanımlamanız gerekse neler söylersiniz?

Akkim içeriden de dışarıdan da çok güzel bir marka. Ürünleri kaliteli, etik kuralları çok sağlam olan bir firmadır. Çok güzel bir arkadaşlık var burada. Ast-üst ilişkileri de çok düzgün. Akkim köklü ve güven verici bir şirket. Ne yazık ki böyle firmalar Türkiye’de az… Genel olarak Akkim’de çalıştığım için kendimi şanslı hissediyorum.