Basında AKKİM

Türkiye’nin Öncü Kimya Şirketi Akkim, Dünyada Kimya Yılı Olarak İlan Edilen 2011’e Yeni Yüzü ile İmza Atacak

  • 30 Ocak 2021

14.4.2011

Türkiye’nin öncü kimya şirketi Akkim, ‘2011 Dünya Kimya Yılı’na geçirdiği yapısal dönüşümle girmeye hazırlanıyor.

Değişen şirket profili ve yenilenen yapının simgesi niteliğindeki yeni logo, Akkim Kimya’nın daha genç, dinamik, yenilikçi ve yaratıcı bir çalışma modeline geçişini simgeliyor.

Kimya sanayinde yüksek teknolojinin öncüsü ve Türkiye’yi geleceğe taşıyacak kimyasal ürünlerin yaratıcısı Akkim Kimya’nın, kurumsal kimliğindeki değişime paralel olarak şirket logosu da yenilendi. Yeni logo bir bütün olarak, Akkim’deki değişimi, dinamik ve enerjik yapıyı, çok renklilik ise ürün çeşitliliğinin ve yaratıcılığın artacağını gösteriyor.

Yeni logoda, küçükten büyüğe doğru uzanarak bir bütünü tamamlayan renkli halkalar, Akkim’in yeni iş ortakları ile bütünleşme çağrısına hizmet ederken ileriyi gösteren bir ok algısı yaratması da şirketin yeni pazarlara yönelmesini simgeliyor.  Renk tercihinde öne çıkan mor ve pembe renkler ise yeni dönemdeki çok boyutlu ve dinamik organizasyon yapısına atıfta bulunuyor ve Akkim’in kadın istihdamının artmasına yönelik hedeflerini ifade ediyor.

Yalova ve Çerkezköy’de yaklaşık 300 bin metrekarelik alana kurulu, yüksek teknolojiye sahip çağdaş üretim tesislerinde; 200’ü aşkın farklı kimyasal maddenin üretimini yapan ve sahip olduğu geniş ürün yelpazesiyle bütün sanayi gruplarına hitap eden Akkim, tüm dünyada “Kimya Yılı” olarak kabul edilen 2011’de de sektördeki öncü konumunu pekiştirmeyi hedefliyor.

Bugüne kadar sürdürdüğü ürün odaklı çalışmalarını önümüzdeki dönemde servis odaklı sürdürmeyi ve geliştirmeyi planlayan Akkim, değişim sürecinde yoğun servis hizmeti içeren performans kimyasallarına ağırlık verecek.

Akkim, 2011’de yeni pazarlara açılacak

Akkim Genel Müdürü Fatih Tanverdi, “Yenilenen kurumsal kimliğimize paralel olarak, değişen logomuzla kamuoyunun karşısına çıkmanın heyecanı içindeyiz. Akkim’deki yapısal değişikliği tüm yönleriyle ele alan ve gelecek hedeflerimizi en iyi yansıtan renkleri seçtiğimize inanıyoruz. Gelecek vizyonumuzu daha iyi ifade eden Akkim’in yeni logosu, müşterilerimize verilecek hizmet kalitesinin yükselişinin ve müşteri memnuniyeti için yapılacak çalışmaların simgesidir” dedi.

Akkim’in hem çalışan, hem ürün, hem de kurumsal kimliğinde ciddi bir dönüşüm yaşadığını ifade eden Genel Müdür Tanverdi, “Yeni yılda Satış & Pazarlama ve Ar-Ge organizasyonumuzu yeniden yapılandırarak var olduğumuz pazarlarda pazar payımızı arttırmayı; temel kimyasalların yanı sıra performans kimyasallarını da üretmeyi; ihracat ciromuzu ise 5 yıl içinde  %20’lerden %30’lar seviyelerine çıkarmayı hedefliyoruz. Değişimi yalnızca yönetim ilkelerimiz ve ürün bazında değil çalışan profilimizde de gerçekleştireceğiz. Çünkü önümüzdeki dönemde yoğunlaşacağımız performans kimyasalları temel kimyasallara göre daha interaktif, müşteri odaklı ve Ar-Ge merkezli bir çalışma prensibini beraberinde getiriyor. Bu doğrultuda önümüzdeki süreçte hem kadın çalışan sayımızı arttırmayı hem de beyaz yakalı çalışana yatırım yaparak, mavi yaka-beyaz yaka dengesini sağlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Akkim hakkında

Türkiye’nin öncü kimya şirketi Akkim Kimya, Yalova ve Çerkezköy’de yaklaşık 300 bin metrekarelik bir alana kurulu, yüksek teknolojiye sahip çağdaş üretim tesislerinde; uluslararası pazarın kalite onayını almış inorganik, organik kimyasallar ve tekstil yardımcı maddeleri ile kâğıt ve su kimyasalları, çimento öğütme, beton katkı ve yapı kimyasalları üretmektedir.

Yıllık 580 bin tonluk üretim kapasitesine sahip fabrikalarında, 200’ü aşkın farklı kimyasal maddenin üretimini yapan Akkim, sahip olduğu geniş ürün yelpazesiyle bütün sanayi gruplarına hitap etmektedir. Şirketin hizmet ettiği başlıca sektörler; tekstil, metal, gıda, temizlik, su arıtma, korozyon ve scale önleme, kağıt endüstrisi, ilaç sanayi ve inşaat sanayidir.  Yurtiçi piyasada farklı ürün gruplarında farklı pazar paylarına sahip olan Akkim’in ihracatı ise 5 kıtada yaklaşık 30 ülkeye yayılmış durumdadır.

Kimyasal üretiminin yanı sıra Akkim’in bir başka faaliyet alanı da, yurtdışındaki şirketlere temel ve detay mühendislik, teknoloji satışı ve anahtar teslimi tesis kurulum hizmeti vermektir. Şirket bugüne dek Ürdün’de bir klor alkali tesisinin tevzi işlerini (NCI), anahtar teslimi bir klor alkali tesisi kurulumunu (JBC) ve Pakistan’da bir hidrojen peroksit tesisinin mühendislik hizmetlerini (Sitara) bitirmiştir.

Suudi Arabistan’ın Jubail sanayi bölgesinde JANA firmasına ve Yanbu sanayi bölgesinde CRISTAL firmasına anahtar teslimi klor alkali tesisleri kurmuştur. Hali hazırda Yunanistan’ da Kapachim HCL Projesi ile Cezayir’de klor alkali tesisi kurulum çalışmalarına devam etmektedir.