Basında AKKİM

TPAO Özelleştiriliyor, Petrol-İş Tepkili

  • 30 Ocak 2021
TPAO Özelleştiriliyor, Petrol-İş Tepkili

Yurt içinde ve yurt dışında birçok büyük petrol projesinde yer alan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO)özelleştirilmesi için kanun teklifi hazırlandı. Özelleştirme yöntemi henüz bilinmezken, Petrol-İş Sendikası hükümetin kararına tepkili.

Enerji Bakanı Taner Yıldız TPAO’nun özelleştirilmesine yönelik teklifin Bakanlar Kurulu’na gönderileceğini söyledi. Ancak Yıldız özelleştirme yönteminin ne olacağı konusunda detay vermedi.

TPAO yönetimi daha önce yaptığı açıklamalarda, özelleştirme konusunun gündeme gelmesi halinde Türk Hava Yolları (THY) modelinin benimsenebileceğini belirtmişti. THY özelleştirmesinde şirket hisselerinin yüzde 49’u halka arz yoluyla satılırken, yüzde 51’lik pay kamuda kalmış ve çoğunluk hissedar devletolmuştu.

 

Kesinlikle blok satış olmamalı

1990’lı yıllarda Özelleştirme İdaresi’nin Başkan Vekili olan Taraf gazetesi ekonomi yazarı Süleyman Yaşar ise “Özelleştirme yapılacaksa yöntem değiştirilmeli” görüşünde. BBC Türkçe’ye konuşan Yaşar’a göre hükümetin son dönemde tercih ettiği blok hisse satışı yöntemiyle yapılan özelleştirmeler, “Kâr transferinden başka bir işe yaramıyor”.

Petrol-İş: TPAOBOTAŞ’la birleşsin

TPAO’da 3 bin 500 üyesi bulunan Türkiye Petrol Kimya Lastik İşçileri Sendikası (Petrol İş) ise özelleştirme kararına tepki göstererek özelleştirmenin aksine TPAO’nun kamu elinde yeni yatırımlarla güçlendirilmesini istiyor.

Petrol fiyatları’ faktörü

Yurt dışında Azerbaycan’dan Afganistan’a kadar geniş bir coğrafyada faaliyet gösteren TPAO iki ana proje alanında çalışıyor: Petrol arama ve sondaj. Yurt içinde günlük varil üretimi 33 bin 758 olan şirket, yurt dışında ise günde 33 bin 106 varil üretim yapıyor. 2013 sonu itibariyle toplam varlıklarının değeri 8,2 milyar TL’yi bulan TPAO’nun öz kaynakları ise 8,3 milyar TL düzeyinde.