Basında AKKİM

Sodyum Perkabonat Üretim Kapasitemizi 40.000 Ton/Yıl’a Çıkardık!

  • 30 Ocak 2021

12.6.2009

Sodyum Perkarbonat (SPC)’ın dünyadaki kullanım alanları aşağıdaki şekildedir:

Deterjan Endüstrisi :

Sodyum Perkarbonatın sağladığı fonksiyonel ve çevresel üstünlüklerin henüz keşfedilmediği uzun bir dönem süresince otomatik çamaşır ve bulaşık makinesi toz deterjan bileşiminde ağartıcı madde olarak Sodyum Perborat kullanılmakta idi. Yıllar itibariyle bu maddenin içerdiği borat nedeni ile su kaynaklarında yosunlaşmaya neden olduğu ve doğal hayatı tehdit ettiği görülmüştür.(eutotrofication) Sodyum Perboratın halen kullanılıyor olması ile birlikte pek çok deterjan üreticisi fonksiyonel üstünlüğü ve çevre dostu özellikleri nedeni ile Sodyum Perkarbonatı deterjan ve leke sökücü bileşimlerinde yüklü miktarlarda kullanmaktadırlar.

Bu ürünün tercih edilmesinin diğer bir nedeni de düşük sıcaklıklarda daha yüksek çözünürlüğe sahip olması ve dolayısı ile 40°C’de yüksek yıkama performansı göstererek enerji tasarrufu sağlamasıdır. Sodyum Perkarbonat ağartıcı ve su yumuşatıcı özelliklere sahip olduğundan toz deterjan ve kozmetik ürünleri formülasyonlarında kullanılmaktadır.

Endüstriyel Sterilizasyon:
Sodyum Perkarbonat içerdiği aktif oksijen sayesinde aynı zamanda mikropları öldürme özelliği taşır. Gıda ve ilaç endüstrisi işletme temizliğinde sterilizasyon amacı ile SPC kullanmaktadır.

Tekstil Endüstrisi:
Boya ve ağartma işlemlerinde kullanılmaktadır.

Selüloz- Kağıt Endüstrisi:
Selüloz hamuru ağartılırken mümkün olduğunca düşük oranlarda mukavemet kaybı istenmektedir. Bu nedenle Sodyum Perkarbonat kullanılmaktadır.

Polimer Endüstrisi:
Serbest radikal polimerizasyon işlemlerinde polimerizasyon başlatıcısı olarak kullanım alanları bulunmaktadır.