Basında AKKİM

Serap Kurt Röportaj

  • 30 Ocak 2021
Serap Kurt Röportaj

Akkimin her gün daha da büyüyen bir şirket olması en büyük arzum

Laborant olarak çalışmalarını ilk günkü titizlikle sürdüren Serap Kurt, Akkim’de 26’ncı yılını yaşıyor. Lise yıllarında staj dönemini geçirdiği Akkim’de uzun seneler çalışabilme hayalini gerçeğe dönüştüren Serap Kurt, çalışma azmini ve heyecanını nasıl koruduğunu anlatırken, Akkim’in bugününü değerlendirdi ve Akkim’in geleceği ile ilgili fikirlerini paylaştı.

Akkim’de kaçıncı yılınızdasınız?

1992 yılından beri laboratuvarlar bölüm yöneticiliğinde laborant olarak çalışıyorum. Akkim’de 26’ncı yılımdayım.

 

Akkim’de uzun yıllardır çalışmak sizin için nasıl bir anlam ifade ediyor?

İlk göreve başladığımda günümüzün modern şartlarına sahip değildik.  O günün en üst düzey teknolojilerini kullanıyor olsak da daha küçük, daha eski sistem ve teknolojiler mevcuttu. Aile ortamına sahip, herkesin birbirini yakından tanıdığı bir şirketti. Lise 2 ve 3’üncü sınıflarda staj olanağı bulduğum Akkim’de çalışmak hep hayalimdeydi. Mezuniyet sonrası yeni kurulan Klor Alkali tesislerinin ihtiyacına paralel olarak işe başladığım Akkim’de 26 senedir çalışıyorum. İlk günkü heyecanı hâlâ hissediyorum. Bu da benim en büyük motivasyon kaynağım.

YOĞUN VE ÖĞRETİCİ SÜREÇLERE TANIKLIK ETTİM

Laboratuvarda ne tür çalışmalar yürütüyorsunuz?

Belli aralıklarla ve belirli saatlerde tesislerimizden gelen numunelerin analizlerini yapıyoruz. Her analiz ve her üründen sonra cihazlarımızı mutlaka yeni analizler için hazırlıyoruz. Kontaminasyon olmaması için bu konu kritiktir. Bunun yanı sıra testler ve analizlerde kullandığımız kimyasalların, cam malzemelerin, cihazların yedek parçalarının her zaman eksiksiz olması için gerekli takip ve bilgilendirmeleri yapıyorum. 24 saat kesintisiz analiz hizmeti verilen bir bölümde bu takip işimize çok değer katıyor.

Akkim’de sizi en çok heyecanlandıran şey nedir?

İşe başladığım dönemden itibaren çok kısa sayılabilecek zamanda Akkim ve ülkemiz için çok önemli tesislerin kurulum süreçlerine tanık oldum. Bu süreçte yaptığımız çalışmalar benim için çok yoğun ama bir o kadar da öğretici oldu. Her bir tesis kurulumunda ayrı bir heyecan ve mutluluk hissettim. 26 yılda birçok insanla çalıştım, birçok şey öğrendim ve birbirinden değerli tecrübeler kazandım. Öğrendiklerimi yeni gelen arkadaşlarla paylaşmak benim için ayrı bir mutluluk. Akkim’in günden güne büyümesine ve gelişmesine tanıklık etmek çok gurur vericiydi.

SIFIR HATAYLA ÇALIŞMAK GEREKİYOR

Lise yıllarında Akkim’de staj yapmış ve ardından burada çalışmaya başlamış biri olarak, Akkim’de staj yapanlara neler söylemek istersiniz?

Buraya gelen stajyerlerimizi analizlere dâhil ederek öğrenmek istedikleri bilgi ve teknikleri paylaşmaya gayret ediyoruz. Sevkiyatlar bizim verdiğimiz sonuçlara göre yapıldığı için testlerin öneminden ve sıfır hatayla çalışmamız gerektiğinden bahsediyoruz.

Bundan sonrası için planlarınız var mı? Akkim ile ilgili dilek ve düşünceleriniz neler?

Akkim’in her gün daha da büyüyen bir şirket olması en büyük arzum. Bununla birlikte yurt dışına daha fazla ürün ihraç ederek ülke ekonomisine katma değer yaratacak yeni ürünlerin üretildiğini görmek ve tüm bunların gerçekleşmesi için son hızla çalışmaya, bildiklerimi yeni arkadaşlarıma aktararak yetişmelerini sağlamak istiyorum. Aynı zamanda onların da Akkim’in bu büyük hedefine katkı verdiğini görmek benim en büyük mutluluğum olacaktır.