Basında AKKİM

Sami Yıldırım Röportaj

  • 30 Ocak 2021
Sami Yıldırım Röportaj

Akkim Kimya 1977 yılından beri faaliyet gösteren bir firma. Siz kaç yıldır şirket bünyesindesiniz? Biraz görev tanımınızdan bahseder misiniz? Ve Akkim’de nasıl bir hayatınız var?

Akkim’de iki yıldır İhracat Bölüm Yöneticisi olarak çalışıyorum. Aslen de yarı Filistinli yarı Türk’üm. Genç yaşta Türkiye’den Dubai’ye taşındım ve Dubai’de 12 yıl yaşadım. Üniversiteyi Avustralya’da okuduktan sonra Türkiye’ye 2012 yılında döndüm. Esasen telekomünikasyon mühendisiyim. Teknoloji alanında çalıştıktan sonra, önce petrokimya sektörüne, ardından da kimya sektörüne geçiş yaptım. Burası bugüne kadar çalıştığım firmalar içinde en huzurlusu diyebilirim. Adaletin olduğunu hissediyorsunuz. Güvenilir bir firma ve bu duygu çalışanlara da yansıyor. Akkim’de çalışanların son derece pozitif olduğunu gözlemliyorum.

Akkim’in ihracat yönünü biraz değerlendirebilir misiniz?

Akkim aktif bir şekilde 65 ülkeye ihracat yapıyor. İhracatımızın yarısını Avrupa’ya, diğer yarısını da dünyanın farklı yerlerindeki ülkelere yapıyoruz. Ürün portföyümüz ikiye ayrılıyor; temel kimyasallar ve performans kimyasalları. Temel kimyasallar daha yüksek tonajlı satılan, ağırlıklı olarak fiyat odaklı ve birçok üretim prosesine hammadde olarak giren kimyasallar. Performans kimyasalları bölümümüzde ise fiyattan ziyade daha çok teknik uygulamaya yönelik, performans odaklı ve birim fiyatı yüksek olan ürünler yer alıyor. Son iki yılda Avrupa dışındaki pazarlarda daha agresif pazarlama yöntemlerini kullandık ve Akkim’in geçmiş yıllardaki Avrupa satış ciro payını yüzde 70’lerden yüzde 50’lere indirdik. Bunu da bölgesel ve sektörel çeşitlenmeyle sağladık.

Akkim’in portföyünde hangi ürünler bulunuyor? Ürün pazarlamak için ürünlerle ilgili deneyim ve bilgi gerekiyor mu?

Tekstil, yapı kimyasalları, temizlik, gıda, kâğıt, su arıtma, ilaç ve petrokimya başlıkları altındaki sektörlere yönelik ürünlerimiz bulunuyor. Özellikle performans kimyasalları satışında teknik bilgi gerekiyor. Öte yandan satış yapabilmenin insan ilişkilerine dayalı bir süreç olduğunu düşünüyorum, ürün kalitesi de iyiyse başarı kaçınılmaz oluyor.

Bir satış yöneticisi olarak geçtiğimiz yılı nasıl değerlendirirsiniz?

Geçtiğimiz yıl öncelikle Türkiye için çok zor bir yıldı ve hâlâ da etkisi devam ediyor. Satış yöneticisi olarak baktığımda, 2016 yılında ihracat kanadında yaptığımız hamlelerin bizim için pozitif getirileri olduğunu söylemeliyim. Alternatif pazarlar yaratarak, tamamen fiyat odaklı pazarlardan kayıp yaşamaksızın çıktık. Avrupa pazarındaki fiyatlandırma sistemimizi optimize ettik ve performans kimyasallarımızın satışını artırdık. Bu da bizim kârlılık hedeflerimizi tutturmamızı, hatta hedeflerimizin de üzerine çıkmamızı sağladı.

2017 yılına ekonomik açıdan iyi bir başlangıç yapabildiniz mi ve bu konuda belirlediğiniz hedefler neler?

Seneye iyi başladığımızı söyleyebilirim. Tabii ki 2017 yılından beklentiler yüksek. Stratejik olarak belirlediğimiz ülkeler Almanya, Hollanda, İran, Mısır, İsrail ve Azerbaycan. Bu ülkelerde büyümeye devam ederek ve performans kimyasalları ürünlerimizin satışını daha da artırarak hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyorum.

Yurt dışı piyasalarda odak pazarlar ve karşılaştığınız zorluklar neler?

Ciro bazında en fazla ihracat yaptığımız ülkelerin başında Almanya ve Hollanda geliyor. Son senelerde yaptığımız hamlelerin ardından İran da üçüncü sıraya yükseldi. Zorluk konusuna gelecek olursak; Asya menşeli üreticilerin fiyat odaklı pazarlarda izlediği agresif satış politikaları herkesi olduğu gibi bizi de zorluyor.

Akkim’i kısaca tanımlamanız gerekirse neler söylersiniz?

Adaletin var olduğu, kalite odaklı ve güvenilir bir firma olarak gördüğüm Akkim için bir “kimya okulu” tanımını kullanabiliriz. Kendi adıma bu anlamda Akkim’de çok şey öğrendim ve halen öğrenmeye devam ediyorum.

Peki yolunuz nasıl kesişti Akkim’le?

Telekom sektöründe çalışırken radikal bir kararla sektör değiştirmeye karar verdim. Telekom sektöründe altyapı gücünüze bağlı olarak servis ve ürün satabilirsiniz; bu da beni kısıtlıyordu. Ben daha agresif, sahada sıcak satışı ve bir işi sıfır noktasından geliştirmeyi seven birisiyim. Önce petrokimya sektörüne geçtim, iki yıl sektörde kaldıktan sonra orada birlikte çalıştığım direktörüm vasıtasıyla da Akkim’e geçiş yaptım.