Orçun Gören Röportaj

Orçun Gören Röportaj

  • 30 Ocak 2021
Orçun Gören Röportaj

Akkim’deki görevinizden bahseder misiniz?

İki yıldır Akkim’de Temel Kimyasallar Yurt İçi Satış Birim Yöneticisi olarak çalışıyorum. Akkim’in stratejik iş kolları performans kimyasalları ve temel kimyasallar olarak ayrılıyor. Ben temel kimyasallar bölümündeyim. Temel kimyasallarda kendi içinde ikiye ayrılıyor. Bayilerin yanı sıra tekstil üreticileri ve ticari firmalara satışı yöneten başka bir arkadaşımız var. Kimya, temizlik, yapı, enerji, gıda, kağıt, su arıtma ve metal sektörlerinin sorumluluğu ise bizim tarafta. Çalıştığımız şirketler arasında global firmalar olduğu gibi, yerli ve büyük firmalar da var. Görev tanımı olarak direkt satış yapıyoruz ve Akkim’i bir adım daha ileri taşıyabilmek için çalışıyoruz.

Peki Akkim bünyesinde görev almak sizin için nasıl bir anlam ifade ediyor?

Esasında bu benim üçüncü iş yerim. Global firmalarda da çalıştım ancak Akkim’e geldiğimde gördüm ki, Akkim son derece profesyonel yönetiliyor ve kurumsallaşma yönünde diğer yerli firmalardan birkaç adım önde. Burada çalışmak, Akkim’deki iş ortamı gerçekten güzel. İyi bir ekip, güzel bir aile. Sadece satış ekibi olarak değil, diğer departmanlarla olan çalışma uyumu ve iletişim de en üst seviyede.

Nasıl bir eğitime sahipsiniz? Bu alanda çalışmaya ne zaman karar verdiniz?

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Kimyayla ilgisi olmayan bir bölüm okudum. Bu sektörle erken yaşta tanışmam babamın sayesinde oldu. Üniversitede okuduğum yıllarda bir iş kurma girişiminde bulundum ve babam da kimyasal distribütörlük almam konusunda destek oldu. Küçük çaplı bir şahıs firması kurarak havuz kimyasalları satmaya başladım. Daha sonra o firma beni kendi bünyesine dâhil etti. Oradan müşterisi olduğum başka bir firma beni transfer etti. Sonrasındaysa Akkim ekibine dahil oldum ve iki yıldır burada mutlulukla çalışıyorum.

Siz Yurt içi Satış Bölümü’nde, Akkim’in Türkiye ayağındasınız…

Evet, biz yurt içinde tüm bölgelere ve sektörlere satış yapıyoruz ama az önce bahsettiğim global firmalar sayesinde onların yurtdışındaki ayaklarına da biraz dokunuyoruz. Türkiye’de faaliyet gösteren yabancı menşeli ve büyük şirketlerle ilgilendiğimiz için global satın alma süreçlerinde rol alıyoruz.

Bir satış yöneticisi olarak 2016 yılını nasıl değerlendirirsiniz?

Çok zorlu, rekabetçi ve değişken bir yıl geçirdik. Ayı ayını, hatta günü gününü tutmayan bir yıldı. Kimya sektöründe 10’uncu yılım, mutlaka Türkiye’de her yıl yeni bir gelişme oluyor. Gerçekten çok değişken bir piyasada çok tedbirli adımlar atmamız gerekti. Biz finansal açıdan kuvvetli firmaları seçtik, daha garantici olmak zorunda kaldık. Aynı zamanda çok fazla yeni müşteri ekleme hevesimiz vardı ve bunu gerçekleştirdik. Portföyümüze hem iyi, hem güvenilir müşteriler ekledik. Dolayısıyla 2016 bizim için zorlu olmakla birlikte başarılı bir yıl oldu. Kendim ve ekibim adına konuşmam gerekirse hedeflerimizin üstünde rakamlarla seneyi kapattık. Hiç kayıp ve şüpheli alacağımızın olmadığı bir yılı kapatmamız da artısı oldu.

2017 yılına ekonomik açıdan iyi bir başlangıç yapabildiniz mi ve bu konuda belirlediğiniz hedefleriniz neler?

2017 için hazırlıklarımızı 2016’nın son çeyreğinde yapmaya başladık. Doğrusu çok zorlu ve çekişmeli geçmesine, aynı zamanda büyük rakiplerimiz olmasına rağmen iyi sonuçlar alarak 2017’ye güzel bir giriş yaptık. Bu sene Akkim’in var olan satışlarını korumak ve kârlılığımızı bir miktar artırmak istiyoruz.

Akkim’in ürün yelpazesi ve özellikleri hakkında bilgi verir misiniz?

İç piyasa satışı Akkim’in cirosunda ciddi bir paya sahiptir. Büyük bir pastaya hükmediyoruz. Halk tabiriyle konuşmak gerekirse, çamaşır suyunun hammaddesini biz veriyoruz. Toz deterjanların hammaddesini Türkiye’de sadece biz üretiyoruz. Dolayısıyla en büyük pastayı bunlar alıyor ama diğer taraftan metal, maden, gıda, ilaç, tekstil, tarım gibi bütün sektörlerde de varız. Akkim’in çok geniş bir ürün yelpazesi var. Bacası tüten her fabrikaya mutlaka bizim bir ürünümüz giriyor.