Basında AKKİM

Onur Kipri köşe yazısı

  • 30 Ocak 2021
Onur Kipri köşe yazısı

Değerli iş ortaklarımız ve sevgili çalışma arkadaşlarım, Akkim olarak son 5 yıldır Ar-Ge çalışmalarını sürdürdüğümüz Ultrafiltrasyon Modülü’nün lansmanını yılın ilk çeyreğinde yaptık.

Su alanındaki ilk büyük yatırımlarımızdan birine 2013 yılında imza atmıştık. Büyüme stratejimiz doğrultusunda Avrupa’nın ikinci büyük su kimyasalları ve koagülant üreticisi olan Feralco ile eşit hisseli ortaklıkla Akferal şirketini kurduk. Akferal bünyesinde Dostel’in su arıtma bölümünü satın alarak Alüminyumsülfat ürünlerini de portföyümüze kattık.

Akkim olarak su arıtma alanında edindiğimiz bu deneyim ve pazar bilgisi bizi farklı bir alana doğru yöneltti. Ultrafiltrasyon sistemleri için özel olarak tasarlanmış, yüksek performanslı delikli elyaf bazlı membran modülünü geliştirerek ilk kez teknolojik ve yüksek katma değerli bir ekipman üretimine başlamış olduk. 35 milyon dolar yatırımla gerçekleştirdiğimiz bu proje için TÜBİTAK’tan Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı’ndan (TEYDEB) da destek aldık.

Ultrafiltrasyon Modülü şu anda Yalova’daki fabrikamızda 2.800 metrekarelik özel bir alanda üretiliyor. Yılda yaklaşık 20.000 adet modül üretim kapasitesi bulunan tesisimizin, Türkiye’de ve çevre ülkelerdeki ilk ve tek ultrafiltrasyon üretim tesisi olması, bize ayrıca güç veriyor. Hedefimiz üretimimizin % 60’ını yurtdışına satmak. Radarımızda Türki Cumhuriyetler, Körfez ülkeleri, yakın komşularımız, hatta Avrupa, Amerika, Hindistan ve Çin bulunuyor.

Ülkemizde kimya sektörü bazında her yıl 25-28 milyar dolar cari açık ortaya çıkıyor. Akkim olarak geliştirdiğimiz projelerin cari açık probleminin önüne geçmede bir nebze olsun faydalı olacağına inanıyoruz.

Artan dünya nüfusu ve enerji talebi, dünya ülkelerinin gayri safi yurtiçi hasılalarındaki artış, verimliliğin ve inovasyonun her sektörde git gide daha fazla önem kazanması gibi kimya sektörünü de derinden etkileyen ve etkileyecek olan birçok faktör bulunuyor. Bütün bu faktörlerin sonucunda sektörün yeni pazarlara, yeşil kimya teknolojisine, maliyet optimizasyonlarını geliştirmeye ve kimyasal geri dönüşüm gibi global trendlere uyum sağlaması gerekiyor.

Akkim, tek çatı altında farklı sektörlere, çok çeşitli kimyasal madde üreten global bir kimya şirketi olmak üzere emin adımlarla ilerliyor. Dünyada gerçekleşen bu değişimlere biz de know-how ve teknolojimizle sürdürülebilir bir şekilde uyum sağlayabilmek için çalışmalarımızı sürdürecek ve yeni ürünlerimizi pazara sunmaya devam edeceğiz.
Saygılarımla,

Onur Kipri / Akkim Genel Müdürü