Onur Kipri Köşe Yazısı

Onur Kipri Köşe Yazısı

  • 30 Ocak 2021
Onur Kipri Köşe Yazısı

Değerli İş Ortaklarımız ve Sevgili Çalışma Arkadaşlarım,

2018 yılının ilk yarısını çok heyecanlı ve hareketli bir şekilde geride bıraktık. Hızlı başlayan ilk çeyrek ardından Nisan ayında ilan edilen Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleriyle oluşan belirsiz ve hareketli bir dönem yaşadık. Kurlarda %25’e varan dalgalanma son 15 yılın en yüksek enflasyon rakamları ve seçim beklentileri 2.çeyreğe damgasını vurdu. Tüm belirsizliklere rağmen işlerimizdeki olumlu gelişme ve büyümeyi sürdürebildiğimizi ve ilk yarıyılı %25 civarında bir büyümeyle ve şirket hedeflerimizin üzerinde tamamladığımızı gururla paylaşmak isterim.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Sanayi Odası’nın hazırladığı “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2017 Araştırması” açıklandı.  Listede Akkök Holding’e bağlı 4 şirket olduğunu görmek bizler için gurur verici.  Dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisi olan Aksa Akrilik 39.sırada, Akenerji’ye bağlı Egemer Elektrik Üretim A.Ş 182.sırada, şirketimiz Akkim Kimya ise 2016’ya göre 5 sıra yükselerek 320.sırada yer aldı. Geçen sene İSO 500’de yer almayan iştirakimiz Gizem Frit ise bu sene 499.sıradan listeye girmeyi başardı.

Şirketimiz bünyesinde 2015 yılından beri sürdürdüğümüz  “İnovasyon Kültürü Projesi” ile inovasyon kavramını kurum kültürünün ve iş süreçlerinin ayrılmaz bir parçası haline getirmeyi ve farkındalığı arttırmayı amaçlamıştık. Türkiye İnsan Yönetimi Derneği’nin (PERYÖN), bu yıl 10’uncusunu düzenlediği PERYÖN “İnsana Değer Ödülleri” – “İnovasyon Kültürü Geliştirme” kategorisinde birinciliği kucaklayarak bu amacımıza yaklaştığımızı söyleyebiliriz. Tüm çabalarımız inovasyon kültürünü yeşertecek ortamı oluşturmak, bu kültürün sürdürülebilirliğini sağlamak ve bu alanda da örnek bir şirket olmak yönünde.

Mayıs ayında çalışanlarımızın katılımıyla gerçekleşen Great Place To Work anketi sonuçlandı. En son 2016 yılında yapılan ankete göre genel skorumuzda %15’lik bir iyileşme olduğunu söyleyebiliriz. Akkim çalışanlarının %75’i “Buranın çalışmak için çok iyi bir iş yeri“ olduğunu söylüyor. Daha verimli ve keyifli bir çalışma ortamı yaratma arzusuyla çabalarımıza devam ediyoruz. Katılım gösteren tüm çalışanlarımıza ve şirketimizi destekleyen tüm paydaşlarımıza teşekkür ederim.

Yaptığımız yatırımlarla üretim faaliyetlerimizi genişletmeye devam ediyoruz. Çerkezköy’den taşıyıp Yalova’da yeni teknolojiyle devreye aldığımız persülfatlar tesisimizde %40 oranında bir kapasite arttırımını gerçekleştiriyoruz. Performans kimyasallarımızda yeni tesis yatırımımızı tamamlayarak Haziran ayı sonunda ilk deneme üretimlerimize başlıyoruz. Son teknoloji ile donatılan ve çok daha büyük kapasiteli tesisimizle paydaşlarımıza daha fazla değer yaratacağımıza eminiz.

İnorganik büyüme, şirket alım çalışmalarımız ve araştırmalarımız devam etmekte. Yurt içi ve yurt dışında takip ettiğimiz fırsatlar var. Teklif verdiğimiz bir projede sürecin sonuna yaklaşmaktayız. Geçen sene satın almış olduğumuz Dinox ve Megacolor şirketlerimizle de entegrasyon ve oluşan sinerjiden değer yaratma çalışmalarımız sürmekte…

11-15 Haziran’da Almanya’nın Frankfurt şehrinde yapılan “Achema 2018“ Proses Endüstrisi Fuarı’na katıldık. Standımızın varlığı mevcut ve olası iş ortaklarıyla ilişkiyi geliştirmek ve pekiştirmek açısından çok faydalı oldu. Yeni iş fırsatları için pek çok olumlu görüşmeler yapıldı. Mühendislik grubumuzla yepyeni projelere başlamak için sabırsızlanıyoruz.

Senenin ikinci yarısında da işlerimizin olumlu bir şekilde süreceğine, yeni yatırımlarımız ve iş fırsatlarımızla büyümemizi sürdüreceğimize inanıyorum. Türkiye’de kimya sektörünün öncü şirketi olarak daha çok çalışmaya ve değer yaratmaya devam edeceğiz.

 

Saygılarımla,

ONUR KİPRİ / Genel Müdür