Onur Kipri Köşe Yazısı

Onur Kipri Köşe Yazısı

  • 30 Ocak 2021
Onur Kipri Köşe Yazısı

Son derece dinamik geçeceğine inandığımız yeni yılın ilk çeyreği geride kaldı bile!

2017’deki büyümenin ardından 2018 için de yüksek büyüme hedeflerimiz var. İlk çeyrek sonuçlarımız oldukça olumlu ve senenin geri kalanı için de ümit verici…

İlk çeyrek verilerine baktığımızda tesislerimizin geçen seneye oranla %20 civarında daha yüksek bir kapasite ile çalıştığını görmekteyiz. Bu başarıda tüm çalışanlarımızın emeği var. Tüm çalışanlarımıza ve tüm paydaşlarımıza bu vesileyle teşekkür etmek isterim.

Geçtiğimiz sene bazı stratejik şirket satın almaları yapıldı. Akkim Kimya’da Dinox (Almanya) ve Gizem Frit’te Megacolor (İspanya) satın almalarını gerçekleştirdik. 2013’te Avrupalı Feralco ile %50:50 ortaklıkla kurulan Akferal’deki Feralco hisselerini de Kasım 2017’de satın aldık. 2018 yılında bu satın alınan şirketlerin entegrasyon ve yönetim çalışmaları oldukça kritik olacak.

Bu sene de Türkiye’de önemli ve stratejik bir şirket satın almasını üçüncü çeyrekte sonlandırmayı hedefliyoruz.

Ar-GE Merkezi’mizde yeni ve inovatif projelerimizi hayata geçirmekteyiz. Son tüketiciye doğrudan ürün vermiyor olsak da; yaşam kalitesini arttıracak nitelikte kimyasalları geliştirmek için çalışıyoruz.

Küresel ısınma tehdidiyle karşı karşıya olduğumuz bu dönemde; özellikle su tüketimini azaltacak, enerji harcamasını düşürecek inovatif çözümler ve kimyasallar üzerinde çalışıyoruz. Ar-Ge çalışmalarımıza Koç Üniversitesi bünyesinde kurduğumuz Bor Teknolojileri Araştırma Merkezi’nde de (KABAM) devam etmekteyiz. Bor tabanlı ileri teknoloji malzemelerinin geliştirilmesini ve üretilmesini hedefliyoruz. Dışa bağımlılığın azaltılmasına, cari açığın düşürülmesine katkı sağlamak her zaman en önemli amaçlarımızdan biri olmuştur.

Geçmiş 40 yılda farklı alanlara yaptığımız yatırımlarla üretim faaliyetlerimizi genişlettik. Hız kesmeden de devam ediyoruz. Yalova’da yeni bir teknolojiyle 2017 başında devreye aldığımız persülfatlar tesisimizde üretime devam ediyoruz. 2018 üçüncü çeyrekte bir kapasite artışı daha planlanmakta.

2017 yılı sonunda çok uzun bir aradan sonra Klor Alkali konusunda yeni bir yatırım yaparak 40,000 ton kapasiteli yeni bir HCL tesisi kurduk. Şimdiden klor alkali tesisimizde verimlilik ciddi oranda arttı.

Gene 2017 sonunda SMBS tesisimizde uyguladığımız inovasyon projesiyle hem tesis kapasitesi hem de ürün maliyeti iyileştirmesi ile şirketimize çok ciddi bir katkı yaratmış olduk. Tekstil kimyasalları için başlattığımız yeni tesis yatırımımızı da Nisan-Mayıs aylarında tamamlayıp devreye almayı planlıyoruz.

Ultrafiltrasyon modülü işimizde hem üretim ve verimlilik hem de pazarlama tarafında olumlu gelişmeler görmekteyiz. Ürünlerimiz yurt dışında da ilgi çekmeye başlamış olup ciddi ihracat bağlantıları yapılmakta. Farklı bölgelerdeki iyi bilinen üreticilerden işbirliği önerileri gelmekte…

İlaç sektörüne yönelik yaptığımız yeni DMAHCL yatırımımızda, global bir ilaç şirketiyle ilk deneme siparişlerinin sevki aşamasına gelindi.

Bütün bunların yanında; sahip olduğumuz know-how ve teknolojileri kullanarak 2018’de de mühendislik çalışmalarımızı yurt dışına satmayı, yeni bir yatırım projesinde yer almayı hedefliyoruz.

Türkiye’de kimya sektörünün öncü şirketlerinden biri olarak ülkemiz için değer yaratmaya, daha çok çalışmaya ve daha çok üretmeye devam edeceğiz.

Saygılarımla…
ONUR KİPRİ / Genel Müdür