Onur Kipri köşe yazısı

Onur Kipri köşe yazısı

  • 30 Ocak 2021
Onur Kipri köşe yazısı

Değerli iş ortaklarımız ve sevgili çalışma arkadaşlarım,

Bölgemizde ve ülkemizde yaşanan siyasal ve sosyal gelişmeler ve bunların iş dünyasında meydana getirdiği belirsizliklerin yoğun bir şekilde yaşandığı bir dönemin içerisindeyiz. Akkim olarak, bu tablo içinde sağlam kurumsal altyapımız, üretim kapasitemiz, yetkin insan kaynaklarımız ve kalitemiz sayesinde yolumuza güçlü bir şekilde devam ediyoruz.

Bu sene daha agresif bir satış politikası uygulayarak; mevcut kapasitelerimizi daha verimli kullanmaya odaklandık. Çok farklı sektörlere hizmet veriyoruz ve müşteri çeşitliliğimizide, hem buna hem de aktif satış faaliyetlerimize bağlı olarak artırıyoruz. Yalova’da yeni Persülfatlar yatırımımız devam ediyor. 2015 sonunda 1. fazını tamamladığımız 1.200 ton/yıl kapasiteli Sodyumpersülfat tesisimizde optimizasyon çalışmaları sürüyor.

2017’de ikinci fazı; 2018 içerisinde de 3. fazı tamamlayarak; toplam 7.200 ton/yıl kapasiteye ulaşmayı hedefliyoruz.

Çerkezköy’de işletmekte olduğumuz Amonyumpersülfat ve Potasyumpersülfat tesisimizide yeni teknolojiyle ve 10.200 ton/yıl kapasiteyle Güney Akkim (Yalova)’de inşa ediyoruz. Bu tesisimizi de 2017 sonunda devreye almayı planlıyoruz.

Öte yandan, su arıtma konusunda ultrafiltrasyon membranları alanında yaptığımız önemli yatırımımızı hayata geçirdik. Bu yatırımımızla Türkiye’de ve çevre ülkelerde ilk ve tek üreticiolma unvanına sahip olduk. Ultrafiltrasyon tesisimizde üretim ve iyileştirme çalışmaları devam ediyor. İlk siparişlerimizi de aldık. Ürünün tanıtımı için yurt içinde ve yurt dışında fuarlara katılıyoruz. Ayrıca Mart ayından itibaren sektöre, devlet kuruluşlarına ve organize sanayi bölgelerine yönelik bölgesel seminerler vermeye başladık ve oldukça güzel geri dönüşler alıyoruz.

Diğer taraftan, Klor Alkali tesisimizde kapasite kullanımını iyileştirmek için, klor bazlı yeni ürün araştırmalarımız devam etmekte.

Ar-Ge merkezimizde ise plastik sektörüne uygun ESBO (epokside soya yağı) türüplastifi yanların geliştirilmesi ve üretimi tamamlandı; ürün satışlarımız başladı. Grup şirketlerimizden DowAksa ile karbon elyaf üretiminde kullanılan apre ve reçine geliştirme çalışmalarımız da başarılı bir şekilde devam etmekte.

2023 yılında 1 milyar USD ciroya ulaşmamıza katkı yapacak inorganik büyüme hedeflerimiz kapsamında satın alınabilecek potansiyel şirket arayışımız da sürmekte.

Sadece müşterilerimiz için değil, çalışanlarımıza da yatırım yapmaya devam ediyoruz. Çalışanlarımızın işlerini sahiplenmelerini ve keyifle çalışmalarını önemsiyoruz. Akkim çalışanlarına daha keyifli ve huzurlu bir iş ortamı sağlamak amacıyla başlattığımız; özellikle Y kuşağını tanımak, anlamak ve birlikte verimli çalışabilmek adına “Great Place to Work” projemizi hayata geçirdik. Yine bu kapsamda yakın zamanda yemekhanelerimizi ve maviyaka soyunma odaları ile duş alanlarını yeniledik. Güvenlik çalışmalarımız kapsamında tesisimizde iyileştirmeler yaptık.

İK departmanımız çalışanlarımızın ilgi alanlarını desteklemek amacıyla bir dizi eğitim,“workshop” ve aktivite düzenliyor. Çalışanların gönüllü olarak yürüttüğü faaliyetleri içeren,sosyal etkinlik grupları oluşturan Akkim Sosyal Etkinlikler Komitesi (ASEK)’ne bu yıl ciddibir bütçe ayırdık.

Biz tehlikeli bir iş kolunda faaliyet gösteriyoruz, kimyasal madde üretimi yapıyoruz. Bu yüzden SEVESO yönetmelik çalışmaları ve İSG uygulamaları bizim için çok önemli.

Daha güvenli bir çalışma ortamı yaratmak amacıyla; davranış odaklı İş Sağlığı ve Güvenliği Kültürü’nü geliştirme projesine başladık. Projemizin adı: ROTA yani “Risk Olma, Tedbir Al”

ROTA projesiyle; iş sağlığı ve güvenliği kültürünün gelişimine destek olmayı, davranışlardan kaynaklanabilecek kaza riskini azaltmayı ve güvenli davranış oranını artırmayı hedefliyoruz.

İnovasyon ve sürdürülebilirliği iş hayatımızın bir parçası haline getirmek istiyoruz. Bu senebu konuda ayrı bir strateji izliyoruz. Bu amaçla yöneticilerden başlayarak tüm çalışanlarımıza yayılacak bir eğitim programı hazırladık. Fikir Atölyesi adını verdiğimiz öneri sistemimizi oluşturduk. Yine çalışanlarımızı inovasyona teşvik etmek amacıyla İnovasyon Ödülü uygulamasını başlattık. Sürdürülebilirlik anlamında sektörümüzün gerektirdiği mevzuat ve taahhütleri rehber olarak görerek çalışanlarımızın bilinçlendirilmesi ve uygulamalarımızın buna yönelik olması için de eğitimler düzenliyoruz. Tüm süreçlerimize inovasyon ve sürdürülebilirlik kültürünü yerleştirerek, kısa sürede iş hayatında verimliliği artıracağımıza inanıyoruz.

Türkiye’nin öncü kimya şirketi olarak; yaptığımız yatırımlarla pazara yeni ürünler sunarak, örnek bir firma vizyonuyla yolumuza devam edeceğiz.

Saygılarımla,
Onur Kipri / Genel Müdür