Basında AKKİM

Laboratuvarlar Bölüm Yöneticisi Elmas Topçu Röportaj

  • 30 Ocak 2021
Laboratuvarlar Bölüm Yöneticisi Elmas Topçu Röportaj

Yüksek teknolojiyle donatılmış laboratuvarlara sahibiz

Tamı tamına 31 yıldır Akkim’de çalışma hayatını sürdüren Elmas Topçu, geriye dönüp baktığında “Yeni kurulan her tesiste ayrı bir mutluluk yaşadım, her tesis benim için ayrı bir evlat gibi.” diyor. Bugün Laboratuvarlar Bölüm Yöneticisi olarak görevini sürdüren Elmas Topçu ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Yöneticiliğini yaptığınız bölüm hakkında bilgi verir misiniz?

Laboratuvarlar Bölüm Yöneticiliği, 34 kişilik kadrosuyla yedi farklı lokasyonda bulunan laboratuvarlarıyla çalışmalarını sürdürüyor. Laboratuvarlarımız; Hidrojen Peroksit Laboratuvarı, SPC Laboratuvarı, Persülfatlar Laboratuvarı, Merkez Laboratuvarı, UF Laboratuvarı, Organik Tesisler Laboratuvarı ve Performans Kimyasalları Laboratuvarı’ndan oluşmakta. Dörtlü vardiya sistemiyle ulusal kimya endüstrimizin lider firması Akkim’in tüm analiz ihtiyaçlarına cevap vermeye gayret gösteriyoruz. Laboratuvarımız bulundukları üretim tesislerinin talepleri doğrultusunda çalışmalarına yön veriyor. Hammadde, proses kontrol, son ürün ve müşteriye teslimata kadar her aşamada analizleri yaparak hizmet etmekteyiz. Teknolojik gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz. Her türlü değişim veya gelişimi sistemimize anında adapte ediyoruz. Laboratuvarlar kimya sektöründe önemli yeri olan cihazlarla donatılmış durumda.

1987 yılından beri Akkim ailesinin bir üyesi olarak 31 yıllık süreçte şirketin gelişimini nasıl anlatırsınız?

1987 yılında tanıştığım Akkim 45 çalışanıyla, kükürtdioksit ve sodyum metabisülfit tesisleriyle faaliyetlerini sürdürüyordu. Küçük bir binamız vardı. Laboratuvarda iki kişi çalışıyorduk. İlk başlarda 45 kişilik Akkim ailesinin tek kadın üyesi de bendim. Çalışan sayımızın azlığına bağlı olarak küçük bir aile gibiydik. Yıllar geçtikçe yeni tesislerin eklenmesiyle şirketimiz büyümeye devam etti. İlave her tesisin kurulması yeni bir laboratuvar ihtiyacı doğurdu. Yeni kurulan laboratuvarlarla beraber bizim de hem personel sayımız arttı hem de yeni cihazlar, yeni analiz yöntemleri ve yeni teknolojilerle tanıştık. Her tesis kuruluşunda yeni bir heyecan yaşıyorduk. Bu ürünleri benimseyerek gerekli analizlerinin tamamını laboratuvarlarımızda yapıyorduk. Yeni bir ürünün üretilip bütün analizlerini bitirip, üretime bilgi vermek bizi gerçekten çok mutlu ediyordu.

HER YENİ ÜRÜNÜ HEM AK-KİM’E HEM TÜRKİYE’YE KAZANDIRDIK

Bu mutluluk duygusundan biraz daha bahseder misiniz?

Ben bu mutluluğu defalarca yaşadım. İlave tesislerin hepsinin devreye alma aşamalarında yer aldım. Kısa süreli de olsa vardiyada da çalıştım. Yeni kurulan tesislerde devreye alma aşamasında, rutin olmayan sürekli değişkenlik gösteren birçok işlem var, bu işlemleri de her an kontrol etmek gerekiyor. Bu yüzden bir sonraki saatte ne olacağını öngöremediğimiz için sürekli işin başında durmak gerekiyor. Tesislerimiz tüm şartlarıyla en uygun biçimde çalıştırılana kadar hiç uyumadan çalıştığımız zamanlar da oldu. Başlangıçlar biraz sancılı olabilir ama bu sürecin sonunda çok mutlu oluyorduk. Ürettiğimiz her yeni ürünü sadece Akkim’e değil, Türkiye’ye de kazandırıyorduk. Çünkü ülkemizde bazı ürünlerde Akkim’in hiç rakibi yok, bazılarındaysa sadece tek alternatifimiz var. Bu yüzden yeni ürünün ortaya çıkarılıp müşterilerimize ulaştırılması aşamasıyla hep beraber, bütün Akkim ailesi olarak çok mutlu oluyorduk. 31 yıllık süreçte geriye dönüp bakıyorum… İlk geldiğim yıllarla kıyasladığımda çok büyük tecrübe kazanmışım; bunu da kurulan tesislere, yeni alınan cihazlara ve yeni analiz yöntemlerine borçluyum.

Geçmişle kıyasladığımızda yeni teknolojilerin getirdiği farklar neler?

Bu kıyaslamayı yaptığımızda, şimdiki dönemde aile sıcaklığının devam ettiği kurumsal bir firmayız. Kurumsal firmada oturmuş sistemler var, herkesin ortak kullandığı programlar var. Herkes aynı programdan sipariş emri verir, aynı sistemden kalite güvence sistemi kayıtlarını oluşturur, aynı programda satın alma işlemlerini yapar. Sistemlerin gelmiş olması bizi çok rahatlattı, bu gelişmelerle beraber işlerde hata yapma oranlarını düşürdü. Kurumsal olmanın getirdiği avantajlar var. Şimdilerde tamamen sistemler konuştuğu için kişisel hataların yapılması çok zor artık. Firmamızda sahip olduğumuz üst düzey global sistemler buna müsaade etmiyor. Mevcut durumda sistemden çıkan her ürün için elektronik imzalı otomatik raporlar çıkıyor ve bu raporlar sevkiyatla beraber müşterilere kendiliğinden gidiyor. Bu gelişme bölümümüze ciddi kolaylık getirdi. Çünkü, hem müşteri sayımız hem de ürün çeşidimiz çok fazla. Yaptığımız sevkiyatların her biri için ayrı analiz raporu yazmaya kalksak çok ciddi bir zaman ve iş gücü kaybı yaşarız. Artık ürün sevkiyat onayı çıktığında ürünle beraber analiz raporları da müşterilere hızlı bir şekilde ulaşıyor.

Akkim laboratuvarlarının yeterliliklerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yüksek teknolojiyle donatılmış laboratuvarlara sahibiz. Ürünlerimizle ilgili testlerin tamamını laboratuvarlarımızda yapabiliyoruz.  Fakat bizim sahip olduğumuz ürünlerimize ait bazı standartlar var. Bazen ürünlere özel bazen sisteme özel TSE, ISO 9001, NSF, GMP gibi standartlar çalışmalarımızda bize yön veriyor. Bu standartlar çerçevesinde belli aralıklarla denetleniyoruz. Bu standartların talep ettiği dış akredite laboratuvar analizleri var. Bu analizleri burada kendi laboratuvarlarımızda yapabiliyoruz, fakat standartların talebi doğrultusunda dış akreditasyona sahip laboratuvarlardan bazı ürünlerimizle ilgili analiz taleplerinde bulunabiliyoruz. Yılda bir ya da iki defa analiz yaptırıp raporlar tutuyoruz.

Personel eğitimleri ile ilgili ne tür faaliyetlerde bulunuyorsunuz?

Personelimizle ilgili bireysel gelişim planları hazırlanıyor. Bu planlar doğrultusunda birtakım testler yapılıp çalışanlarımızın geliştirmeye açık ve eksik olduğu yönler belirleniyor.

Eksikler doğrultusunda araştırmalar yaparak gelişimlerini sağlayacak eğitimler, firma ziyaretleri, seminerler, fuarlara katılım imkânları sağlıyoruz. Akkim çalışanının mutlu olması, çalışılan en iyi yer olması için tüm gücüyle çaba sarf ediyor.

Laboratuvarlarınızda ne tür analizler yapmaktasınız?

Laboratuvarlarımızda konvansiyonel ıslak kimya analizlerinin yanı sıra bizim için son derece önemli ve kompleks olan enstrümantal cihaz analizleri de yapıyoruz.

Laboratuvarlarımızın donanımı her zaman üst seviyede bulunmakta. Teknolojik her gelişmede cihaz yatırımı yapmaktan kaçınmadan laboratuvarlarımızı yenileyebiliyoruz. Yeni gelen cihazların personel eğitimini titizlikle yürütüyoruz.

AK-KİM BENİM İÇİN İKİNCİ AİLE OLDU

Akkim’in kalite kontrol misyonunu nasıl tanımlarsınız?

Zamanında, doğru, hatasız analizler yapmak ve bu analizlerin raporlarını da müşteriye zamanında teslim etmek bizim için en önemli konulardır. Yaşanabilecek aksaklıkları en kısa zamanda bertaraf ederek, müşteriye belirtilen teslimat tarihini aşmadan ürünlerin raporlarını teslim etmektir.

Akkimli olmak sizin için ne ifade ediyor? Gelecek planlarınız neler?

21 yaşındayken Akkim’e geldim ve burada büyüdüm. Gençliğim, yetişkinliğim ve hayatımın farklı dönemlerini Akkim’de yaşadım. Burada çalışırken evlendim, çocuk sahibi, aile sahibi oldum. Akkim ise benim için her zaman ikinci bir aile oldu. Akkim’de çalışmadan hayat nasıl olur, inanın hiç bilmiyorum. Yeni kurulan her tesiste ayrı bir mutluluk yaşadım, her tesis benim için ayrı bir evlat gibi. Akkim ailesinin bir üyesi olmak hem bana hem de aileme gurur verdi. Yalova küçük bir şehir, Akkim burada herkes tarafından çok iyi tanınır. Yalovalı bütün eşim, dostum, akrabalarım beni Akkimli olarak bilir. Bu 31 yıl boyunca Yalova’dan, bu şehrin çocukları olan lise ve üniversite stajyerleri alırız. Bir süre sonra bu gelen stajyerlerimiz evleniyor ve onların çocukları da staja geliyor. Bu anlamda evlatlarımızın da bizler gibi çalışabilecekleri, kendileri ve memleketleri için değer yaratabilecekleri bir iş yeri oluyor Akkim. Bu döngüyü gördüğüm için ayrıca çok mutluyum. İnşallah uzun yıllar daha burada çalışmaya ve bu mutluluğu yaşamaya devam ederim.