Basında AKKİM

Koray Uğuzluoğlu röportajı

  • 30 Ocak 2021
Koray Uğuzluoğlu röportajı

Akkim Kimya 1977 yılından beri faaliyet gösteren bir firma. Siz kaç yıldır şirket bünyesinde yer alıyorsunuz? İş tecrübelerinizden bahseder misiniz?

İş hayatına 1992 yılında bir Alman kimya şirketi olan Degussa’da başladım. Orada 11 senelik bir çalışma hayatım oldu. Sonra Philip Morris’e ve akabinde de Brenntag firmasına geçiş yaptım. Sıfırdan kurduğumuz bir şirketi, 11 yıliçinde yüz kişilik bir şirket haline getirdik. Ben ayrıldığımda Brenntag’ın Türkiye pazarında 100 milyon Euro’luk bir cirosu vardı. Satış ve satın alma fonksiyonlarının birlikte yürütüldüğü görevler üstlendim. Satış bölümüyle sürekli irtibatta olduğumuz ve ona göre strateji belirlediğimiz bir pozisyondu. Ekim 2015’te ise Akkök Holding bünyesinde yer alan Akkim ailesine katıldım.

Buradaki göreviniz tam olarak neleri kapsıyor ve 2017 için beklentilerinizi öğrenebilir miyiz?

Temel Kimyasallar satış ve pazarlama direktörü olarak işe başladım. İç satış ve ihracat bana bağlı olarak çalışıyor. 2016 ekonomik açıdan zor bir yıldı ancak bu yılın da çok farklı olmayacağını düşünüyorum. Ekonomik konjonktüre baktığımızda özellikle Euro /Dolar karşısında Türk Lirası’nın ciddi biçimde değer kaybetmesi, tabii ki enflasyonun artmasına sebebiyet verecek. Bunun emarelerini görüyoruz. Ham petrol zamları ve petrol türevlerini kullanarak üretim yapan sanayi firmalarının son kullanıcıya yansıttığı zamlar bunu gösteriyor.

İç piyasa için pek olumlu bir tablo çizemediğinizi belirtiyorsunuz…

Evet, ne yazık ki öyle! Umarım ki işler düzelir ama bu senenin de zor bir sene olacağını düşünüyorum. Dolayısıyla biz stratejimizi özellikle yurt dışı satışlarımızı geliştirmek üzerine kurduk. Akkim 40 senelik bir şirket ve iç piyasada belli bir doygunluğa ulaşmış durumda. Öte yandan ihracat tarafında yapılacak çok şey var. Geçtiğimiz yıl ihracat anlamında başarılı geçti. 2017 için de iddialı bir bütçe hazırladık. İhracatımızın iki kat artmasını öngördük; özetle ihracatta büyüyeceğiz.

Akkim’in bünyesinde yer alan ürünler neler?

Akkim’in ana ürün grupları ikiye ayrılıyor. Biri temel kimyasallar, diğeri de performans kimyasalları. Performans kimyasalları tonaj olarak düşük miktarlarda satılan ancak birim fiyatı yüksek olan ürünler. Dolayısıyla kar marjları temel kimyasallara göre daha yüksek. Ciro olarak baktığımızda ise Akkim’in kimyasal satışlarının % 60’ının temel kimyasallardan, %40’ının da performans kimyasallarından geldiğini söyleyebiliriz. Performans kimyasallarının yurt dışı satışına ağırlık vereceğiz. Hedef bölgemiz Avrupa çünkü Ortadoğu pazarında ürünlerimiz zaten biliniyor ve satılıyor.

İhracatta yaşanan zorluklar nelerdir peki?

Avrupa’da, özellikle kendilerini Uzakdoğu pazarından kaynaklanan rekabete karşı korumak için yürürlüğe soktukları REACH uygulaması var. Sisteme dâhil olmayan üreticiler mal alıp satamıyorlar. Sisteme dâhil olurken ürün başına ciddi anlamda para harcıyorsunuz. Bu sistemin içine 2018’e kadar dâhil olmayan hiçbir firma bu tarihten sonra sisteme giremeyecek. Biz temel kimyasallarda başvurularımızı yapmış durumdayız. Geçtiğimiz günlerde ise bir satın almaya imza attık.

Almanya’nın Soest şehrinde kurulmuş olan ve yıllık 20 milyon Euro ciroya sahip kimya şirketi Dinox’u satın alarak Avrupa pazarına ve oradaki müşterilerimize direkt ulaşmayı, ciromuzu artırmayı ve REACH sertifikasyon süreçlerini doğrudan yönetmeyi hedefliyoruz.

Peki, son olarak neler söylemek istersiniz?

Geçtiğimiz yıl sergilemiş olduğumuz sonuçtan dolayı mutluyuz, tabii bu bir takım çalışması. Ekibiniz başarılı olduğu müddetçe başarılısınızdır. Benim temel prensiplerimden bir tanesi insanların kendilerini çalıştıkları ortamda sağlıklı ve mutlu hissetmeleridir. Çalışma arkadaşlarımın motivasyonunu devam ettirmek, bir taraftan düzeltilecek koşullar varsa onları düzeltmek ve yolumuza devam etmek. Başarı haz veren bir şey. Yapılan değişikliklerin sonuç verdiğini gördüğümüzde mutlu ve motive oluyoruz.