Basında AKKİM

İZSU, 28. Arıtma Tesisini Tire’ye Yapıyor

  • 30 Ocak 2021
İZSU, 28. Arıtma Tesisini Tire’ye Yapıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, 28. arıtma tesisini yeni yasayla sınırlarına dahil olan Tire’de kurmaya hazırlanıyor. 66 bin kişiye hizmet verecek tesis, günde 11 bin 700 metreküp atık su arıtacak.

Avrupa Birliği standartlarında arıtma sayısı ve kişi başına düşen arıtma miktarlarıyla Türkiye liderliğini koruyan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin arıtma seferberliği sürüyor. 5216 sayılı yasayla sınırlarına dahil olan ilçelerde arıtma yatırımlarını tamamlayan, Yeni Foça ve Menemen Türkelli’ye kuracağı arıtma tesisi için ihale hazırlıklarını sürdüren İZSU; gözünü şimdi de Bütünşehir Yasası ile sınırlarına dahil olan yeni ilçelere çevirdi. Projesi ve yeri hazır olan arıtma tesisi için de çalışmalar başladı. İZSU Genel Müdürlüğü, ilk olarak Tire’ye ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi yapmak için harekete geçti.

Geçtiğimiz yıl içinde 25 adet atıksu arıtma tesisinde 272.5 milyon metreküp atık su arıttıklarını belirten İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, “Bu miktarın yüzde 99’unun arıtımında Avrupa Standartları’nda çıkış suyu sağlayan ileri biyolojik atık su arıtma yöntemi kullanıldı. Tire, Türkelli ve Yeni Foça’ya kuracağımız 3 yeni arıtma tesisinin devreye girmesi ile birlikte bu oran daha da artacak” diye konuştu.