Basında AKKİM

Gizem Frit Yatırımlara Hız Verdi

  • 30 Ocak 2021
Gizem Frit Yatırımlara Hız Verdi

Akkim bünyesinde emaye frit ve seramik frit üretimi yapan, emaye frit üretiminde dünyada 2. en büyük, Türkiye’de ise tek büyük tedarikçi olan Gizem Frit yeni yatırımlarına dijital mürekkep ile devam ediyor.

Gizem Frit Genel Müdür Vekili Veysi Küçük, İnkJet Teknolojisinde kullanılan dijital mürekkep’in üretimiyle ilgili yaptığı açıklamada “Şu anda Türkiye pazarında, 200 InkJet makinasıyla yapılan üretimde %90 İnkjet baskı teknolojisi kullanılmaktadır. Gizem Frit bu teknoloji için dijital mürekkepler, seramik pigmentlerin düzenleyici “solvent”lerle öğütülmesi sonucu elde edilen likit mürekkepler üretecek” dedi.

Fabrika içerisinde yaklaşık 1.000 m2’lik alanın yalnızca bu ürünün üretimine ayrıldığını belirten Küçük “Bu ürün için toplam 10 milyon TL yatırım yaptık. Oluşacak yan işlerle birlikte yaklaşık 50 kişiyede iş imkanı sağlayacağız. İthal edilen bu ürünün, yurt içinde üretilmesinin Türkiye ekonomisine katkısı yaklaşık 5 milyon dolar civarında olacaktır” dedi.

Gizem Frit bu ürünüyle Türkiye içindeki mevcut makinaların aylık mürekkep tüketiminin %10’unu karşılamayı hedefliyor. 5 yıllık planda ise amaç, bu miktarı aylık 20 tona çıkartıp mevcut tüketimin %20’sini karşılamak.