Basında AKKİM

Genel Müdürümüzün mesajı

  • 30 Ocak 2021
Genel Müdürümüzün mesajı

Değerli iş ortaklarımız,

Akkim ve Akkök Ailesi’ndeki ilk senemi geride bıraktım. Geçtiğimiz bir sene boyunca pek çok başarılara birlikte imza attık. Bu yıl da benzer bir tablo yaşayacağımıza ve hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyorum.

Pek çok kere ifade ettiğimiz gibi, şirketimizi 2023 yılında minimum 1 milyar dolar ciro büyüklüğüne çıkarıp, Akkim’in en büyük özel kimyasallar şirketlerinden biri olması için çalışıyoruz. Bu kapsamda, geçtiğimiz yıl,vizyon ve hedeflerimizi gözden geçirdik ve aldığımız ortak karar ile büyüme hedeflerimizi vizyonumuza yazarak tüm çalışanlar ve paydaşlarımız tarafından içselleştirilmesini sağladık. 2023 hedefimize ulaşmak için gerekli olan stratejik planımızı 2019 yılına dek detaylandırdık, 2023 yılına kadar olan kısmı için de çalışmaya devam ediyoruz.

Bu anlayış çerçevesinde 2014’te hem dahili yatırımlarımızı gözden geçirdik, hem de inorganik büyüme fırsatlarını değerlendirebilmek için 5 farklı satınalma projesini inceledik. Bize değer katacağına inandığımız 2 projeyi hayata geçirdik.

Bunlardan ilkini, geçtiğimiz yıl Feralco ile birlikte kurduğumuz Akferal’in bünyesinde gerçekleştirdik ve Dostel Grubu’nun su arıtma kimyasalları bölümünü satın aldık. Bu satınalma kapsamında Dostel’in Gebze ve Osmaniye fabrikaları da Akkim bünyesine geçmiş oldu.

Diğer yatırımımızı ise dünyanın en büyük emaye ve seramik frit üreticilerinden biri olan Gizem Frit şirketini satın alarak gerçekleştirdik. Kimya sektöründe önemli bir yere sahip olan şirketimizin, gelecek hedeflerine ulaşmasına katkı sağlayacak bu satınalmalar ile ürün portföyümüzü genişletmeyi ve sektörde daha da büyümeyi hedefliyoruz.

Akkim olarak sürdürülebilirlik konularına verdiğimiz önemi her fırsatta vurguluyoruz. Küresel Raporlama Rehberi (Global Reporting Initative) GRI’ya uygun olarak hazırladığımız Dördüncü İlerleme Raporu ile A seviye onay alarak, Türk kimya sektöründe bir ilke imza attık. Bu rapor kapsamında ekonomik, sosyal ve çevresel sürdürülebilirlik performansımızı da tescillemiş olduk.

Stratejik konularımız arasında yer alan sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarımız bu yıl da devam edecek. Bu doğrultuda iş kazalarını azaltıcı yönde çalışmalar, sürdürülebilir insan kaynağı yönetimi için özel projeler, ayrıca çevre alanında enerji yönetimi, sürdürülebilir emisyon ve doğal kaynak yönetimi kapsamında hedefler belirledik.

2015’te %10 büyüme öngörüyoruz

Bu yıl, 2014’e göre büyümemizin yaklaşık %10 civarında olmasını öngörüyoruz.

Büyüme stratejimiz kapsamında, Yalova ve Çerkezköy fabrikalarına ek olarak, 2015 yılında üretimimizi toplam 5 lokasyona çıkaracağız. Satınalmalar sayesinde 300 yeni arkadaşımız da Akkim Ailesine katılmış olacak. Aramıza katılan şirketlerin ve yeni çalışma arkadaşlarımızın şirketle entegrasyonu ve en verimli şekilde çalışmalarını sağlamak elbette öncelikli konularımız arasında yer alacak. Bu kolay bir dönem olmayacak. Yine de yaratacağımız sinerjinin tüm zorlukların üstesinden geleceğine ve bu sinerjiden alacağımız güçle çalışmalarımızın aynı hızla devam edeceğine inanıyoruz.

Kimya sektöründe özellikle Ar-Ge ve inovasyon alanında ciddi yatırımlar yapılması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Akkim olarak sektöre ve paydaşlarımıza değer yaratmak, dinamik bir iş ortağı olmak amacıyla, Ar-Ge çalışmalarımızı doğru hedeflere yöneltmek ve ürün ve servislerimizi zenginleştirmek için çalışıyoruz.

Bu yıl için su arıtma alanında yeni bir yatırım kararı aldık. Ayrıca Klor Alkali ve Metilaminler çalışmalarımıza entegre olacak yeni yatırımlar için de teknoloji araştırmalarımız devam ediyor.

Bunun yanı sıra, Monokloroasetik asit ve Persülfat alanındaki yatırımlarımız da zaman planına uygun bir şekilde ilerleyecek.

2023 hedefimize ulaşabilmek için yeni şirket satınalma fırsatlarını kollamaya devam edeceğiz.

Bu sene uluslararası mühendislik projelerimizin arasına bir yenisini daha eklemeyi hedefliyoruz.  Radarımızda Kazakistan, İran ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler bulunuyor.

Tüm bu hedeflerimize ulaşmak için var gücümüzle çabalayacak; “sanayiye ve paydaşlarına değer yaratan dinamik bir çözüm ortağı olma” misyonuyla çalışmalarımıza devam edeceğiz.