Basında AKKİM

Bünyemize Kattığımız Şirketlerle Güçleniyoruz!

  • 30 Ocak 2021
Bünyemize Kattığımız Şirketlerle Güçleniyoruz!

Akkim’den Avrupa’da stratejik satın alma

Almanya’nın Soest şehrinde kurulmuş olan ve yıllık 20 milyon Euro ciroya sahip kimyasal satış ve pazarlama şirketi Dinox, Türkiye’nin öncü kimya şirketi Akkim tarafından satın alındı. Akkim bu satın almayla Avrupa pazarına ve Avrupa’daki müşterilerine direkt ulaşarak, ciro ve kârlılığını artırmayı ve REACH sertifikasyon süreçlerini doğrudan yönetmeyi hedefliyor. Satın almayla ilgili konuşan Akkim Genel Müdürü Onur Kipri, Akkim’in yurt dışı satışlarının yarısından fazlasının Dinox üzerinden gerçekleştirilmekte olduğunu ve her iki şirketin satış ekiplerinin birlikte çalışmasının sinerji ve yeni iş fırsatları yaratacağını söyledi.

İnorganik büyümeyi sürdürmek üzere dünyanın değişik yerlerinde şirketler aradıklarını aktaran Onur Kipri, “Akkim büyümeye devam ediyor. Bu sene inorganik büyüme fırsatlarını değerlendirmeye devam edeceğiz. Gizem Frit şirketi için de bir yurt dışı satın alma projesi var. Bu fırsatları değerlendirmek istiyoruz” dedi.

Akkim Kimya, Gizem Frit ile büyüyor

Tekstil, ev bakımı, kimya ve su arıtma gibi birçok farklı sektöre ürün sunan Akkim, frit pazarına girerek ürün gamını ve satış hacmini artıracak.

Akkök Holding’e bağlı Akkim Kimya, dünyanın en büyük emaye ve seramik frit üreticilerinden biri olan Gizem Frit’i satın alarak, üretim ve hizmet alanını genişletmeyi hedefliyor.

Birleşmeyi duyurmak üzere düzenlenen basın toplantısında, Akkim’in lider konumunu korumak ve şirketi daha ileri taşımak amacıyla yeni alanlara girmek istediklerini söyleyen Akkim Kimya Genel Müdürü Onur Kipri, “Kimya sektöründe önemli bir yere sahip olan şirketimizin büyümesini etkin bir şekilde desteklemek için, pazarının büyüklüğü ile bizi cezbeden frit sektörüne yöneldik. Vizyonumuz doğrultusunda 2018 yılına kadar her yıl %4 büyümesi öngörülen ve dünyanın 3. büyük porselen emaye frit üreticisi olan Gizem Frit’i bünyemize kattık. Bu satın almanın şirketimize önemli başarılar kazandırarak, hedeflerimize ulaşmamıza önemli katkı sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

Gizem Frit Genel Müdürü Tolga Ballık ise, “Başarımızı devam ettirmek için, ihtiyaç duyulan yeni yatırımları, sermaye gücü olan kurumsal bir çatı altında sürdürmemiz gerektiğini düşündük. Bu satın alma sayesinde Akkim bünyesinde güçlenerek, müşteri portföyümüze yenilerini eklemeyi ve Ar-Ge çalışmalarına daha fazla ağırlık vererek büyümeyi hedefliyoruz” dedi.

Gerçekleşen bu satın alma ile Akkim, ürün portföyüne beyaz eşya, mutfak gereçleri, seramik, alüminyum ve cam şişeler gibi günlük hayatımıza girmiş birçok ürünün kaplamasında kullanılan, emaye ve seramik frit üretimini ekleyerek pazardaki lider konumunu pekiştirmek istiyor.

Dünyanın en büyük emaye ve seramik frit üreticilerinden olan Gizem Frit, 300’e yakın çalışanıyla 60.000 m²’lik arazi içerisinde, 30.000 m² kapalı alana sahip Hendek tesisinde faaliyet gösteriyor. Gizem Frit’in müşterileri arasında Bosch-Siemens, Electrolux, Ariston, Arçelik, Vestel, Beko, Whirlpool, Indesit gibi dünya devleri bulunuyor.

 

Akferal’den su arıtma alanında önemli yatırım

Akferal, Dostel Grubu’nun su arıtma bölümünü satın alarak pazar payını artırmayı hedefliyor.

Geçtiğimiz yıl, Türkiye’nin öncü kimya şirketi Akkim Kimya ve Avrupa’nın 2. büyük su kimyasalları üreticisi Feralco’nun güç birliğiyle kurulan Akferal, Dostel Grubu’nun su arıtma kimyasalları bölümünü satın alarak pazar payını artırmayı hedefliyor.

3 Aralık 2014 Çarşamba günü gerçekleşen bu satınalma ile Akferal ürün portföyünü genişleterek, Dostel’in Gebze ve Osmaniye’deki iki fabrikasının da sahibi olmaktadır. Bu sayede Akferal ürün gamına Aluminyum Sülfatlar’ı ekleyerek, müşterilerine inorganik koagülantlarda eksiksiz bir ürün paleti sunacak.

Türkiye’de su kimyasalları alanının gelişimine büyük katkı sağlayacak bu satın alma ile Akferal, su arıtma sektöründe önemli bir bölgesel lider olma vizyonuna bir adım daha yaklaşıyor.

 

Akkim Kimya, Feralco işbirliği ile AKFERAL’i kurdu

Akkim Kimya, geniş ürün yelpazesini yaptığı yatırımlarla ve Ar-Ge çalışmalarıyla geliştirmeye devam ediyor. Akkim Kimya, sektörde 36 yıldır sürdürdüğü başarılara bir yenisini daha ekleyerek 1 Temmuz 2013 tarihinde Avrupa’nın sekiz ülkesinde bulunan üretim tesisleri ile faaliyet gösteren ve yaklaşık 100 milyon kişinin içme suyunu temizleyen Avrupa’nın 2. büyük su kimyasalları üreticisi Feralco ile eşit hisseli ortaklığa imza atarak AKFERAL’ı kurdu.

Akkim Kimya, 36 yıllık tecrübesi, entegre üretim tesisleri, pazardaki geniş müşteri portföyü ve alanındaki uzmanlığı ile bu ortaklığa imza atarken, Feralco da bu işbirliğiyle teknolojisini ve su kimyasalları alanındaki uzmanlığını Türkiye’ye taşıyor. Bu anlaşma ile Akkim Kimya su kimyasalları alanındaki ürünlerini çeşitlendirirken, teknik servis hizmetleri ile işletmelere özel entegre çözümler sunmaya da devam edecek.

Akkim Kimya, temel kimyasallarda yakın coğrafi bölgeye açılarak büyümeyi, performans kimyasallarında ise çeşitliliği artırmayı hedefleyen ana stratejisi çerçevesinde gerçekleştirdiği Feralco işbirliği ile Türkiye’de su kimyasalları alanının yanı sıra sektörün gelişimine de büyük katkı sağlayacak. AKFERAL ürünlerini Yalova’da bulunan Akkim Kimya tesislerinde üretecek.