Basında AKKİM

AKKİM’DEN 100 MİLYON DOLARLIK YATIRIM / AKŞAM / 9 AĞUSTOS 2022

  • 1 Şubat 2023
AKKİM’DEN 100 MİLYON DOLARLIK YATIRIM / AKŞAM / 9 AĞUSTOS 2022

Akkim’den cari açığa ilaç 100 milyon dolarlık tesis

Akkim Kimya, Yalova kampüsündeki klor alkali tesisleriyle entegre, 50 bin metrekarelik yeni bir fabrika kuracak. Cari açığın azaltılmasına katkı sunacak tesis, Ocak 2024’te üretime başlayacak.
Akkök Holding iştiraklerinden Akkim Kimya, bu yıl gerçekleştirdiği stratejik yatırımlarına bir yenisini daha ekledi. Geçen ay Nazilli’de gıda katkı üretiminde faaliyet gösterecek yeni tesisinin açılışını yapan şirket, Yalova’da epoksi reçineleri, ham maddeleri ve formüle edilmiş türevlerini üretmeye başlayacak. Bu kapsamda 100 milyon dolarlık yatırımla Akkim’in Yalova kampüsündeki klor alkali tesisleriyle entegre, 50 bin metrekare büyüklüğe sahip yeni bir fabrika kurulacak. Akkim Kimya Genel Müdürü Onur Kipri, yeni tesisin toplamda 100 bin ton üretim kapasitesi olacağına dikkat çekti.100 KİŞİYE İSTİHDAM

Tesisin 2024 yılının ocak ayında üretime başlayacağını belirten Kipri, şu bilgileri paylaştı: “Tesisimizde, yıllık 50 bin ton sıvı, katı epoksi reçinelerle formüle edilmiş türevlerini üreteceğiz. Ayrıca 25 bin ton epiklorhidrinle aynı miktarda gliserin üretimi de yapacağız. Senelik 50 bin tona varan ithalatı da ikame ederek, cari açığın azalmasına her yıl yaklaşık 200 milyon dolar destek sunarken 100 kişilik yeni bir istihdam daha yaratacağız.”

ATIK SULAR TUZLU SUYA DÖNÜŞECEK

Tesiste ‘sıfır atık su’ tasarımlı ‘epiprovit’ proses teknolojisinin kullanımı için Avusturyalı mühendislik şirketi ‘Kanzler Verfahrenstechnik GmbH (KVT)’ ile lisans ve teknoloji transfer anlaşması imzalandı. Kurulacak tesisten çıkan tüm atık sular özel arıtma sistemiyle saflaştırılıp, Akkim’in klor alkali tesislerinde tuzlu su kaynağı olarak geri dönüştürülecek.

Kaynak: https://www.aksam.com.tr/ekonomi/akkimden-cari-aciga-ilac-100-milyon-dolarlik-tesis/haber-1293908