Basında AKKİM

Akkim Kimya’nın Yeni Genel Müdürü Onur Kipri Oldu

  • 30 Ocak 2021
Akkim Kimya’nın Yeni Genel Müdürü Onur Kipri Oldu

22.1.2014

Akkök Şirketler Grubu’nun iştiraki olarak 37 yıldır faaliyet gösteren, Türkiye’nin öncü kimya şirketi Akkim Kimya’nın Genel Müdürlüğü görevine Onur Kipri getirildi.

Kimya Sektöründeki kariyerine 1991 yılında Satış Müdürü olarak Organik Kimya’da başlayan Onur Kipri, şirkette çeşitli görevlerde bulundu. 1998 yılından bu yana Polimer İş Ünitesi Global Direktörü olarak görev yapan Kipri, bu 15 yıllık süreçte tüm Satış, Pazarlama, İş geliştirme, Üretim, Polimer Ar-Ge ve İnnovasyon süreçleri ile Stratejik Satınalma ve Yatırımlardan sorumlu olarak İcra Kurulu Başkanı’na bağlı çalıştı. Aynı dönemde, Avrupa ve ABD’de kurulmuş olan Polimer birimleri de Onur Kipri tarafından idare edildi.

Organik Kimya’nın Polimerler alanında 15,000 tonluk lokal bir firmadan 180,000 tonluk Global bir firmaya dönüşmesinde, ihracat konusunda bölgesel bir lider olmasında Onur Kipri’nin kuruma önemli katkıları olmuştur.

Kariyerine 1986 yılında Çukurova İthalat İhracat şirketinde Satış Koordinatör Yardımcısı olarak başlayan Kipri, 1988 yılında Task Uluslararası Ticaret şirketinde Metal Ticaret Yöneticiliği yapmış, 1989 -1990 yılları arasında ise Doğan Kumaşcılık ve Tekstil firmasında Yönetim Bilişim Sistemleri Proje Koordinatörü ve İthal Kumaşlar Satınalma sorumlusu olarak çalışmıştır.

Onur Kipri, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden 1986 yılında lisans derecesini almıştır. 1964 yılında Adana’da doğan Kipri evli ve iki çocuk babasıdır.