Basında AKKİM

Akkim Kimya, Gizem Frit ile Büyüyor

  • 30 Ocak 2021
Akkim Kimya, Gizem Frit ile Büyüyor

Tekstil, ev bakımı, kimya ve su arıtma gibi birçok farklı sektöre ürün sunan Akkim, frit pazarına girerek ürün gamını ve satış hacmini artıracak.

Akkök Holding’e bağlı Akkim Kimya, dünyanın en büyük emaye ve seramik frit üreticilerinden biri olan Gizem Frit’i satın alarak, üretim ve hizmet alanını genişletmeyi hedefliyor.

Birleşmeyi duyurmak üzere düzenlenen basın toplantısında, Akkim’in lider konumunu korumak ve şirketi daha ileri taşımak amacıyla yeni alanlara girmek istediklerini söyleyen Akkim Kimya Genel Müdürü Onur Kipri, “Kimya sektöründe önemli bir yere sahip olan şirketimizin büyümesini etkin bir şekilde desteklemek için, pazarının büyüklüğü ile bizi cezbeden frit sektörüne yöneldik. Vizyonumuz doğrultusunda 2018 yılına kadar her yıl %4 büyümesi öngörülen ve dünyanın 3. büyük porselen emaye frit üreticisi olan Gizem Frit’i bünyemize kattık. Bu satın almanın şirketimize önemli başarılar kazandırarak, hedeflerimize ulaşmamıza önemli katkı sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

Gizem Frit Genel Müdürü Tolga Ballık iseBaşarımızı devam ettirmek için, ihtiyaç duyulan yeni yatırımları, sermaye gücü olan kurumsal bir çatı altında sürdürmemiz gerektiğini düşündük. Bu satın alma sayesinde Akkim bünyesinde güçlenerek, müşteri portföyümüze yenilerini eklemeyi ve Ar-Ge çalışmalarına daha fazla ağırlık vererek büyümeyi hedefliyoruz” dedi.

Gerçekleşen bu satın alma ile Akkim, ürün portföyüne beyaz eşya, mutfak gereçleri, seramik, alüminyum ve cam şişeler gibi günlük hayatımıza girmiş birçok ürünün kaplamasında kullanılan, emaye ve seramik frit üretimini ekleyerek pazardaki lider konumunu pekiştirmek istiyor.

Dünyanın en büyük emaye ve seramik frit üreticilerinden olan Gizem Frit, 300’e yakın çalışanıyla 60.000 m²’lik arazi içerisinde, 30.000 m² kapalı alana sahip Hendek tesisinde faaliyet gösteriyor. Gizem Frit’in müşterileri arasında Bosch-Siemens, Electrolux, Ariston, Arçelik, Vestel, Beko, Whirlpool, Indesit gibi dünya devleri bulunuyor.