Akkim Avrupa’da Şirket Satın Aldı

Akkim Avrupa’da Şirket Satın Aldı

  • 30 Ocak 2021
Akkim Avrupa’da Şirket Satın Aldı

Akkim, yıllık 25 milyon Euro ciroya sahip Alman kimya şirketi Dinox’u satın aldı. Akkim Genel Müdürü Onur Kipri Dinox’un satın alınmasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Akkim’in ürünlerini tüm Avrupa’ya satan Dinox’un satın alınması işlemini tamamladık.  Böylece Avrupa pazarına ve müşterilerimize daha yakın olmayı hedefliyoruz” dedi.

‘Ekonomik açıdan zor geçecek’ denilen 2017 yılında Türk şirketleri yurt dışından şirket satın almaya devam ediyor. Almanya’nın Soest şehrinde kurulmuş olan ve yıllık 25 milyon Euro ciroya sahip kimyasal satış ve pazarlama şirketi Dinox, Türkiye’nin öncü kimya şirketi Akkim tarafından satın alındı.  Akkim bu satın almayla Avrupa pazarına ve Avrupa’daki müşterilerine direkt ulaşarak, ciro ve karlılığını artırmayı ve REACH sertifikasyon süreçlerini direkt yönetmeyi hedefliyor. Satın almayla ilgili konuşan Akkim Genel Müdürü Onur Kipri, Akkim’in yurt dışı satışlarının yarısından fazlasının Dinox üzerinden gerçekleştirilmekte olduğunu ve her iki şirketin satış ekiplerinin birlikte çalışmasının sinerji ve yeni iş fırsatları yaratacağını söyledi.

İnorganik büyümeyi sürdürmek üzere dünyanın değişik yerlerinde şirketler aradıklarını aktaran Onur Kipri, “Akkim büyümeye devam ediyor. Bu sene de inorganik büyüme fırsatlarını değerlendirmeye devam edeceğiz.” dedi.

Tesis yatırımları sürüyor

Şirket içinde tesis yatırımlarının devam ettiğini de açıklayan Kipri sözlerini şöyle sürdürdü: “Yalova’da klor alkali ürünleriyle ilgili yatırım projemizi devreye aldık. Öte yandan, dünyanın değişik ülkelerine anahtar teslimi kimya fabrikaları kurabilen donanımlı bir mühendislik ekibimiz var.  Bu yıl da yurt dışında yeni bir mühendislik projesinin satışını gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.”

Türkiye’nin öncü kimyasal madde üreticisi Akkim’in 1977 yılından bu yana Akkök Holding bünyesinde faaliyet gösterdiğini anlatan Kipri,  “Akkim geniş ürün yelpazesiyle altı kıtada müşterilerine hizmet veren bir kimya şirketidir. Toplam 800 bin tonluk kapasitesiyle 500’ün üzerinde kimyasal hammadde ve yardımcı malzeme üreten Akkim yüksek teknolojiye sahip, çevre dostu tesislerinde üretim yapmaktadır. Dünya devleriyle yarıştığı uluslararası pazarlarda müşteri odaklı ürünleriyle rekabet üstünlüğünü koruyan Akkim, yaklaşık 70 ülkeye yayılmış ihracatının önemli bir bölümünü Avrupa ülkelerine, Çin ve ABD’ye gerçekleştirmektedir. 2018 yılında da büyümeye ve pazarlarımızı arttırmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.