Basında AKKİM

Ahmet Emin Başar Röportaj

  • 30 Ocak 2021
Ahmet Emin Başar Röportaj

Hayatımı Akkimde şekillendirdim

Güney Akkim Merkez Laboratuvar’da görev alan Ahmet Emin Başar, 27 yıldır iş yaşamını sürdürdüğü Akkim’de geçen yıllarını, duygularını ve gelecek hayallerini aktardı.

Uzun yıllardır Akkim ailesinin bir üyesi olarak yaşadığınız duygular neler?

Yaklaşık 27 yıldır Akkim’deyim. Bu ailesinin bir parçası olmak benim için çok gurur verici ve büyük bir mutluluk. 1992 yılında askerlik görevim sonrasında, yeni kurulan Klor Alkali tesisimiz vardiya çalışmaları kapsamında ilk görevime başladım. O günden bugüne laboratuvarda çalışmalarıma devam ediyorum. Ömrümün yarısını burada geçirdim. Ailemden çok buradaki arkadaşlarla vakit geçirdim. Hayatımı Akkim’le şekillendirdim. Akkim’de hissettiklerimi huzur ve mutluluk olarak özetleyebilirim.

Akkim’den emekli olmayı hayal ediyor musunuz?

Burası benim ilk iş yerim. Hiçbir zaman başka bir iş yeri arama gereği duymadım. Akkim’i bilmeyenler çok şey kaybediyor, burası gerçekten çok iyi koşullara sahip. İş güvenliğine verilen önem bakımından Türkiye’deki birkaç şirketten biri olmalı… Akkim personeline oldukça güvenli bir çalışma ortamı sunuyor. İş arkadaşlarım, bizlere verilen değer ve iş arkadaşlarımızla birlikte oluşan ortamımıza bağlı olarak hiçbir zaman başka bir iş arayışım olmadı.  Çocuklarım da umarım böyle güzel bir şirkette çalışma imkânı bulur. İnşallah buradan emekli olurum.

LABORATUVARDA ÇALIŞMAK DİKKAT VE HASSASİYET İSTİYOR

Çalıştığınız bölümle ilgili bilgi verir misiniz?

Güney Akkim Merkez Laboratuvar’da görev alan 17 kişilik bir ekibin parçasıyım. Klor Alkali ve Tuzlar tesislerinin hammadde, proses kontrol ve bitmiş ürün analizlerini yapıyorum. Belirlenen zaman aralıklarında ve belirlenen noktalarda gerekli analizlerin yapılması kritik önem taşıyor. Tesislerimizde yürütülen üretim faaliyetlerinin ve elde edilen ürünlerin kalitesi kesintisiz biçimde takip ediliyor.

Laboratuvar çalışanı olmak isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Çok küçük rakamlarla çalışıyoruz. Günlük hayatlarımızda çok fazla yeri olmayan mg ölçeğinde çalıştığımız için son derece dikkatli olmak lazım. Birçok kademeden oluşan analizlerin her aşaması üst düzeyde kritik. Herhangi bir basamakta yapılacak hata tüm aşamaları, ürünü hatta üretimi etkileyebiliyor. Dikkat ve hassasiyet iki önemli konumuz diyebilirim.

UZAY ÜSSÜNDE ÇALIŞIYOR GİBİYİZ

Teknolojik gelişmelerin laboratuvar çalışmalarına etkileri neler oluyor?

Geçmiş deneyimlerimden gözlemlediğim kadarıyla teknolojik gelişmeler kişisel hataların önüne geçiyor. Akkim’in her dönem dünya standartlarında üretim ve analiz yapıyor olmasına rağmen bugün geldiğimiz noktada uzay üssünde çalışıyor gibiyiz. Akkim teknolojik bütün gelişmeleri laboratuvarlarına entegre ediyor. Bu cihazların maliyetleri çok yüksek ama hassasiyetleri çok daha iyi. Yeni teknoloji işimizi daha kolaylaştırıyor.

Akkim’de 27 yıl içerisinde sizi en çok heyecanlandıran gelişme ne oldu?

2004 yılında Ürdün’e Klor Alkali tesisi kurulacağı sırada laboratuvardan görevli olarak projede yer aldım. Akkim’in bir Türk şirketi olarak yurt dışında tesis kurması ve kurulum sırasında çalışmak benim için gurur verici ve unutulmaz bir deneyim oldu. Sonrasında Akkim’in yapmış olduğu yeni yatırımlarda görev almak ve şirketimizin büyümesine tanıklık etmek benim için büyük bir motivasyon kaynağı oldu.

Gelecek yıllara dair düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

27 yıl önce çalışmaya başladığım Akkim’de çok fazla şey öğrendim. Tüm bu öğrendiklerimi ve tecrübelerimi yeni başlayan arkadaşlara aktarmak, onların da yetiştiğini görmek beni çok mutlu ediyor. Öncelikle 2023 hedefimize ulaşmak ve yıllar sonra geriye baktığımda uluslararası ölçekte kimya sektörünün önemli aktörlerinden olan bir Türk şirketi görmek istiyorum. “Bir zamanlar bu şirketin bir parçasıydım ve bu başarıda benim de payım var” demek en büyük hayalim.