Basında AKKİM

Kudret Öztürk Röportaj

  • 30 Ocak 2021
Kudret Öztürk Röportaj

Hayatın her anında Akkim var

Kudret Öztürk, Akkim’e yürekten bağlı biri. Kimyayı nasıl hayatın her alanında algılıyorsa, Akkim’i de aynı şekilde günlük hayatın her aşamasında yaşıyor ve gururla şöyle diyor: “Biz kalitenin müşterinin gülen yüzü olduğunu benimseyen bir şirketin üyesiyiz.”

Ne kadar zamandır Akkim ailesinin bir üyesisiniz?

Dolu dolu 23 sene bitti ve 24’üncü yılımı yaşıyorum. Kimyayı sevdiğim için bu işte çalışmak istiyordum. Akkim ailesinin bir parçasıyım ve bu benim için çok gurur verici bir mutluluk. Ailem olarak gördüğüm bu firmanın yaklaşık çeyrek asırdır büyümesine şahit olmak ve bu büyümede aktif rol alırken an be an yaşanan sancılı süreçleri, mutlu anları hissetmek çalışma azmimi devamlı canlı tutuyor.

Kimya sizin için nasıl bir anlam taşıyor?

Kimya hayatımızın her alanında zaten bizimle, markete gidip herhangi bir ürüne baktığımda o ürünün yapı taşlarını bilmek benim için ayrı bir keyif. İnsanların ilaç prospektüsünü okuması gibi, ben de aldığım bütün ürünlerin muhteviyatını, kimyasını mutlaka okuyorum.

Sizi bu derece mutlu eden ve çalışma azminizi canlı tutan görevinizden bahseder misiniz?

Şirketimizde performans kimyasalları üreten birimin kalite kontrol çalışmalarından sorumlu formeniyim. Tesislerimizde üretilen su ve kâğıt kimyasalları, tekstil yardımcı kimyasalları, beton ve çimento kimyasallarının ve bunların hammaddelerinin analizlerini yapıyoruz. Bu kadar canlı ve çok çeşitli ürün yelpazesine sahip olmak, aynı zamanda devamlı zinde ve dinamik kalmayı sağlıyor.

FABRİKADA ÇALIŞMAK BENİ ÇOK MUTLU EDİYOR

Akkim’de çalışmak nasıl bir duygu?

Doğumhane önünde beklemek gibi bir şey. Hepsi birbirinden değerli birçok çocuğumuz var. Bir tünelden geçerken o tünelde kullanılan betonda, eşimin kullandığı temizlik malzemelerinde, mutfaktaki kâğıt havluda, çocuklarımın kıyafetlerinde, kısaca hayatın her anında Akkim var. Ben de bunun bir parçasıyım ve bu çok güzel bir duygu. Kendimi sanki fabrikanın sahibiymiş gibi hissedip, bütün işler benim işimmiş mantığıyla hareket ediyorum. Bazı insanlar rahatlamak için futbol maçı seyreder, bazıları deniz kenarlarına gider; bense canım sıkıldığında hafta sonları bile buraya geliyorum, fabrikada zaman geçirmek beni çok mutlu ediyor.

Laboratuvar biriminde çalışan bir formenin görevleri nelerdir?

Kaliteden sorumlu olduğumuz için hammaddelerin veya ürünlerin analizleri sonucunda değerlerin geçerli aralıklar içerisinde olduğunu kontrol ederiz. Analiz yapmanın yanı sıra diğer birimlerle olan iletişimden de sorumluyuz. Üretim ve sevkiyat başta olmak üzere tüm birimlerimizle iletişim kanalarının canlı ve etkin tutulması işimiz için son derece kritik öneme sahip.

SANKİ AK-KİM’DE DOĞMUŞUM

Peki ya kalite kontrolde çalışmak?

Çok çeşitli hammadde çok çeşitli bitmiş ürünler kapsamında hemen tüm bölümlerimizle yoğun ve karmaşık bir trafikte yol alıyoruz. Bu çok yoğun ve zor bir trafik. Ama tecrübeli ekibimizle bu trafikte kazasız yol almayı beceriyoruz. Çünkü; biz kalitenin, müşterinin gülen yüzü olduğunu benimseyen bir şirketin üyesiyiz.

Gelecek yıllara dair düşünceleriniz neler?

Ben sanki Akkim’de doğmuşum ve ölünceye kadar da burada olacakmışım gibi hissediyorum. Bu hissiyatı yaşamak çok güzel. Akkim’in sürekli yükselen bir grafiği var. Şirketimizin hedeflerine adım adım ulaşıp dünya devler ligine yükseldiğini görmeyi umuyorum. Ülkemizin hedefleriyle birlikte Akkim’in de dev bir uluslararası Türk şirketi olmasına şahitlik etmek en büyük isteğim.