Basında AKKİM

Alkim Kimya’da Satış Süreci Rafa Kalktı

  • 30 Ocak 2021
Alkim Kimya’da Satış Süreci Rafa Kalktı

2 yıldır ‘satıldı satılıyor’ dedikoduları ile borsada sert yükselişler yaşayan Alkim’de bu süreç ani kararla donduruldu. Kora Ailesi, “Satmaktan vazgeçtik” dedi. Borsada bir hisseyi uçuranklasik satış dedikodusu yine yatırımcıyı zarar ettirecek şekilde hüsranla bitti. Kora Ailesi’nin elindeki Alkim hisselerinin satışı ile ilgili sürecin sonlandırıldığı günlerde KAP’a yapılan açıklama ile yatırımcıya da duyurulmuş oldu.

 

Aile karar değiştirdi

Bu konuda kısa bir açıklama yapan Alkim Alkali Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Reha Kora, şunları kaydetti: “Alkim olarak içinde bulunduğumuz endüstriyel hammaddeler sektöründe hem global olarak hem de Türk ekonomisi bakımından çok olumlu gelişmeler var. Alkim’in önünde parlak bir gelecek olduğuna inanıyoruz. 2 yıl devam eden satış süreci sonunda ailenin bu şekilde karar alması ve süreci sonlandırarak satıştan vazgeçmesi şirketin geleceğine yönelik beklentilerin ne kadar yüksek olduğunun da bir kanıtı.

5 liralık hisse 20 lira oldu

Alkim Kimya ile ilgili satış dedikoduları 2012’de başladı. Zaten hissedeki hareket de bu tarihten sonra başladı. 2010 ile 2012 yılları arasında 5 TL ile 6.5 TL’lik dar bir marjda salınan Alkim Kimya hisse senetleri satış haberleri ile birlikte yükselişe geçti. 2012’nin sonunda 10 TL barajı geçildi. 2014’ün üçüncü çeyreğine gelindiğinde fiyat 15 TL’yi bulmuştu. Eylül, Ekim ve Kasım aylarında 15-16 TL’lik fiyat aralığında sıkışan kağıt, Aralık ayı ile birlikte birden hareketlendi. Artan işlem hacmi ile birlikte önce 18 TL sonra 20 TL sınırı geçildi.