Basında AKKİM

AKKİM’DEN 100 MİLYON DOLARLIK YATIRIM / MİLLİYET / 9 AĞUSTOS 2022

  • 9 Ağustos 2022
AKKİM’DEN 100 MİLYON DOLARLIK YATIRIM / MİLLİYET / 9 AĞUSTOS 2022

100 milyon dolarlık yeni yatırım yaptı

Yalova’da 100 milyon dolarlık yatırım bütçesine sahip reçine üretim tesisi için yatırıma başlayan Akkim Kimya, bu alandaki ithalatı ikame ederek cari açığın azalmasına her yıl 200 milyon dolar katkı sağlayacak.

Akkök Holding iştiraklerinden kimyasal madde üreticisi Akkim Kimya, 45’inci yılında yatırımlara devam ediyor.

Geçtiğimiz ay Nazilli’de gıda katkı üretiminde faaliyet gösterecek yeni tesisinin açılışını yapan şirket, Yalova’da epoksi reçineleri, ham maddeleri ve formüle edilmiş türevlerini üretmeye başlayacak. Bu kapsamda 100 milyon dolarlık yatırımla Akkim’in Yalova kampüsündeki klor alkali tesisleri ile entegre, 50 bin metrekare büyüklüğe sahip yeni bir fabrika kurulacak.

Akkim Kimya Genel Müdürü Onur Kipri, yeni tesisin toplamda 100 bin ton üretim kapasitesi olacağını söyledi. Tesisin 2024’ün Ocak ayında üretime başlayacağını dile getiren Kipri, “Birçok sektörde stratejik değer taşıyan bir ham maddeyi Türk sanayisinin hizmetine sunmasıyla Türkiye ve çevre ülkeler için ilk niteliği taşıyacak tesisimizde, yıllık 50 bin ton sıvı, katı epoksi reçineler ile formüle edilmiş türevlerini üreteceğiz. Ayrıca rekabet avantajı oluşturma amacıyla hammaddeleri olan 25 bin ton epiklorhidrin ile aynı miktarda gliserin üretimi de yapacağız. Böylelikle ülkemiz için önemli bir ihracat potansiyeli ve döviz girdisi potansiyeli oluşturacağız. Senelik 50 bin tona varan ithalatı da ikame ederek, cari açığın azalmasına her yıl yaklaşık 200 milyon dolar destek sunarken 100 kişilik yeni bir istihdam daha oluşturacağız” dedi.

Kaynak: https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/100-milyon-dolarlik-yeni-yatirim-yapti-6804206