AKKİM’İN DİJİTALLEŞME YOLCULUĞU

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ MÜDÜRÜ İLKER ESER
İlker Eser
Bilgi Teknolojileri Müdürü

Dijitalleşme günümüz dünyasında şirketlerin ana hedeflerinden biri haline geldi. Dijitalleşme ile insan gücünü daha etkin kullanma, veriden değer ve kazanç yaratma, aynı zamanda da kurumsal bilgi hafızasını güçlendirme fırsatımız oluyor. Bu fırsatı etkin kullanıp, sektörde öncü olmak istiyoruz. Hedefe yürürken stratejimizi “Teknolojik yatırımlar ile oluşan verilerimizi, karlılık ve verimlilik doğrultusunda aktif şekilde kullanmak ve dijital dönüşümü şirket kültüründe sürdürülebilir hale getirmek” olarak belirledik. Dijitalleşmeyi, şirketimizin büyüme ve sürdürülebilirlik hedeflerinde stratejik konuma yerleştirdik. Öncelikle dijital olgunluk seviyemizi sektör özelinde değerlendirdik ve mevcut durumumuzu saptadık. Böylelikle kısa, orta ve uzun vadede teknoloji yol haritamızı oluşturduk. 

Dijital dönüşüm ve dijitalleşme kültürünün şirketimizde kök salabilmesi için teknolojik altyapı yatırımlarımızı hızla gerçekleştiriyoruz. Hayata geçirdiğimiz bazı süreçlerden bahsetmek gerekirse; Excel veya mail ortamında yürüttüğümüz süreçleri analiz ederek, dijital formlar üzerine taşıdık. Bu sayede kurumsal bilgi hafızasını oluşturmuş olduk. Bu değişiklik geriye dönük veri analizi yapabilmemize olanak sağladı. Tekrar eden algoritmalar ile yapılan işlerimizi akıllı otomatik robotlara (RPA) öğrettik. Bu sayede insan gücümüzü en optimum seviyede kullanmaya başladık. Bu aynı zamanda çalışanımızın motivasyonunu da olumlu yönde etkiledi. 

Teknolojik yol haritasını dikey ve yatay entegrasyonlar ile kurum organizasyon yetkinliği, tesis zekâsı, otomasyon, ürün yaşam döngüsü gibi başlıklar üzerinden gözden geçirerek daha çevik ve verimlilik artırıcı uygulamaları devreye almayı planlıyoruz. 

Dijital dönüşüm stratejisini derinlikli oluşturabilmek için tüm iş birimleri ile çalıştaylar düzenledik. Çalıştaylar sayesinde, dijital dönüşümün ne kadar önemli olduğunu, büyüme ve karlılığa olan önemli katkılarını birlikte değerlendirme fırsatımız oldu. Birçok yenilikçi fikir bu çalıştaylarda filizlendi. Şirketimizdeki tüm çalışma arkadaşlarımız yeni bir süreç geliştirdiğinde veya mevcut süreçler revize edilirken, konuya “daha ne kadar dijitalleşilebilir?” sorusu ile bakmaya başladılar. Bu kültürü sürekli kılabilmek bizim için en büyük kazanç ve başarımızın göstergesi olacak.

Teknoloji Yol Haritamız 

Öncelikle şirketimizin dijital olgunluk seviyesinin belirlenmesi ile yolculuğumuza başladık. Bağımsız bir kuruluş ile tüm süreçlerimizi inceledik ve global kimya sektöründeki konumumuzu belirledik. Aynı zamanda bu çalışma ile hangi noktalarda dijitalleşmeye ihtiyacımız olduğunu da görmüş olduk. Bu çalışmanın çıktılarını tüm çalışma arkadaşlarımız ile paylaşarak 5 yıllık dijitalleşme projelerimizi belirledik ve kısa, orta ve uzun vade olmak üzere sınıflandırdık. Teknoloji yolculuğumuzda önceliklendirdiğimiz projeler, ağırlıklı olarak akıllı algoritmalar ile tahminlemeler, robotik uygulamalar ile yatay ve dikey süreçlerimizde  iş verimliliğini sağlamak, tedarik zinciri kırılmalarının önüne geçmeyi amaçladığımız otomatik stok yönetim ve tahminleme sistemleri,  fiyat tahminleme sistemleri, artırılmış gerçeklik uygulamaları ile iş güvenliği eğitimlerinin daha interaktif hale getirilmesi, veri orkestrasyon uygulamaları ile verilerimizin tek platformda yolculuk yapabilmesi, verinin görselleştirilmesi ve  veri analitiği ile değer kazanması gibi birçok güncel teknolojiyi kullanacağımız bir yol haritası ile yolumuza devam ediyoruz.

Akkim olarak, attığımız dijitalleşme adımlarının yanı sıra yeni nesil teknolojiyi altyapımıza entegre etme yolunda da birçok projemiz var. Birkaç örnek vermek gerekirse dijital verinin sistemler arası yolculuğunun haritalandırılması ve  akıllı entegrasyon sistemleri ile müdahaleye gerek kalmadan sistemlerimiz arası yolculuk edebilmesinin sağlanması, yapay zeka uygulamalarının yaygınlaştırılması, veri analizini daha etkin kullanarak önleyici bakım faaliyetlerine veri girişi sağlanması, dijital ikiz projeleri ile gerçeğe en yakın modeller üzerinde analiz yapabilmek, CRM uygulamamızı daha da geliştirerek marka-müşteri ilişkisini en üst seviyeye çıkarmak, sahamızın her alanında cihazların birbiri ile anlık haberleşebilecekleri bir altyapı sağlamak (5G/OT Wireless) gibi planlarımız bulunuyor. Teknolojiyi en önemli inovasyon araçlarından biri olarak görüyor, dijital çağın kazananlarından ve geleceği inşa edenlerden olmayı başaracağımıza inanıyoruz. Bu kapsamda, dijitalleşme, inovasyon, Ar-Ge, verimlilik ve girişimcilik alanlarında yatırımlar gerçekleştiriyoruz. 

Üretim Hattında Dijitalleşme

Akkim üretim hatlarında dijitalleşmeyi en üst seviyede tutan bir şirket. Dijital olgunluk değerlendirmesinde üzerinde durduğumuz konuların başında üretim dijitalleşme süreçleri geldi. Global kimya sektöründeki şirketlerin üretim dijitalleşme seviyeleri ile Akkim’in üretim dijitalleşme seviyelerini karşılaştırdığımızda şirketimizin seviyesinin global kimya şirketlerine oranla daha yüksek olduğunu gördük. Yaptığımız yatırımların karşılığını sayısal değerler ile görmek bize mutluluk verdi. Tabii bununla yetinmiyoruz ve özellikle anlık veriye hızlıca ulaşılabilecek ortamları da projelendiriyoruz. Özellikle dashboardlar ile birden çok veri kaynağında bulunan veriyi tek platformda birleştirerek hızlıca ulaşabilecekleri ortamları üretim sahalarında arttırmaya çalışıyoruz. Bunlara ek olarak önleyici bakım algoritmaları ile arızaları önceden tahminleyerek beklenmeyen üretim duruşlarını da minimum seviyede tutmayı hedefliyoruz. Üretim esnasında oluşan endüstriyel otomasyon sistemlerindeki veriyi de veri analitiği sistemlerimize girdi olarak aktif şekilde kullanmayı hedefliyoruz. Bu verileri anlamlandırıp hem kapasite hem de kalite artışı yaratacağımızı biliyoruz. Bu hedeflerle üretim sistemlerinde ki dijitalleşme sürekli gelişim göstererek devam edecek.

Bilgi Güvenliği

Dijital dünyanın getirdiği avantajlar beraberinde riskleri de barındırıyor. Bu kapsamda siber güvelik alanında birçok yatırım yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Tüm sistemlerimizi siber güvenlik tehlikelerine karşı 7/24 gözlem altında tutuyoruz. Saldırı önleyici sistemlerimizi her geçen gün değişen saldırı yöntemlerine karşı hep güncel durumda tutuyoruz ve çalışanlarımızı sürekli bilgilendirerek farkındalığı artırıyoruz. Bu kapsamda, Akkim’de 2015 yılından beri ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi gereklilikleri de uygulanıyor. 

Sürekli ve sürdürülebilir şekilde dijitalleşen Akkim, sektörde öncü yatırımları ve yenilikçi ürünleri ile hep önemli bir oyuncu olmaya devam edecek. Bu vizyon ile dijitalleşmede lider ve ilham veren Akkim’i önümüzdeki yıllarda da görüyor olacağız. Sürdürülebilir bir gelecek için asıl faktörün yeni ve döngüsel iş modellerinin ve teknolojilerinin üretimi ve bu üretim altyapısına yatırım yapmak olacağına inanıyoruz. Dünyanın geleceğinin bilim ve teknolojide olduğunu biliyor ve yeni nesil kalkınma modellerini takip ediyoruz. Teknolojiyi en önemli inovasyon araçlarından biri olarak görüyor, dijital çağın kazananlarından ve geleceği inşa edenlerden olmayı başaracağımıza inanıyoruz.