İcra Kurulu Başkanı Mesajı

İcra Kurulu Başkanı Mesajı

İcra Kurulu Başkanı Mesajı

Ahmet C. Dördüncü

Zor şartlarda başladığımız 2019 yılını hem global, hem de Türkiye açısından beklenenden daha olumlu bir ortamda tamamladık. Merkez bankalarının genişlemeci para politikaları, bu görünüme önemli katkı sağlamış durumda. Global rüzgarın etkisi ve alınan bir dizi önlemle birlikte, ülkemiz de 2018’in ikinci yarısında girdiği durgunluktan tedrici olarak çıkmaya başladı. Faiz, CDS risk primi, kur gibi temel göstergelerde göreceli bir stabilizasyon sağlanırken; inşaat ve otomotiv gibi lokomotif sektörlerimizde ise iyileşmeler mevcut.

Diğer yandan, dünyanın çok daha hızlı değiştiği ve kırılganlığın arttığı da bir gerçek. Örneğin Çin’de yaşanan ekonomik yavaşlama ya da küresel salgın tehdidi tüm dünyada resesyon riskine yol açarken, geleneksel para politikalarının yetersiz kalması; genişletici maliye politikalarının yanı sıra bireylere karşılıksız minimum gelir sağlanması gibi radikal yöntemlerin sıkça dillendirilmesine neden oluyor. Konvansiyonel ekonomi modellerinin yanı sıra, yerleşik iş modellerinin de tahtları sallantıda; zira disruptive (yıkıcı) teknolojiler günbegün hayatlarımıza daha fazla tesir ediyor. Time dergisinin 2019’da İsveçli genç iklim aktivisti Greta Thunberg’i “Yılın İnsanı” seçmesi, çevresel konuların hayatın merkezine ne denli girdiğini gösterir nitelikte. Döngüsel ekonomi, dijital dönüşüm ve yapay zekâ gibi konular artık ütopya değil; “olmazsa olmaz”larımız haline geliyor.

Dolayısıyla çalışmalarımızı bu yüksek ivmeli küresel değişimi dikkate alarak sürdürüyor ve faaliyetlerimizde çıtayı uluslararası standartların da üstüne koymaya gayret ediyoruz.

Akkök Holding olarak, üç ana sektörümüz olan kimya, gayrimenkul ve enerjiye odaklanmaya devam ediyoruz. Tüm faaliyet alanlarımızda; kurumsallık, şeffaflık ve dürüstlük ilkelerinden taviz vermeden; yenilikçi, öncü bir yaklaşımla ülkemize ve paydaşlarımıza sürdürülebilir şekilde değer yaratmayı hedefliyoruz. 2019’da da bu vizyonumuzu destekleyen önemli işler gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam edeceğiz.

Kimya grubu şirketlerimiz, önceki yıllarda olduğu gibi 2019’da da organik/inorganik yatırımlarına odaklanmaya devam ederken, iş planlarında sürdürülebilirliğe de öncelikli olarak yer verdiler. Dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisi olan Aksa Akrilik, 2019’da BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne dâhil olup; bir yandan yeni ürün yatırımları ve stratejik iş birlikleri ile büyüme planlarını sağlamlaştırırken, diğer yandan da “Girişimciliğe Değer” adını verdiği start-up destek projesine İTÜ Çekirdek iş birliğiyle başlamış ve ilk yatırımını Porima girişimine yapmıştır. Porima’yla birlikte yerli ve yüksek kaliteli filament üretiminin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

Aksa’nın %50 ortağı olduğu, yüksek teknolojili karbon elyaf üreticisi DowAksa Akkök Holding olarak, 15 milyar TL’ye ulaşan kombine ciro, 2,3 milyar TL kombine FAVÖK, 19 adet üretim tesisi ve 5.000’i aşkın çalışanımızla ülkemiz için değer yaratmaya devam ediyoruz. ise, öncelikli hedeflerinden olan maliyet düşürme projelerinde %40’a varan tasarruflar elde etti. Ayrıca 2023’e kadar gerçekleştirilecek tesis yatırımları ile mevcut üretim kapasitesinin ciddi şekilde artırılması ve yeni müşterilere ulaşılması planlanıyor.

Türkiye’nin en büyük kimya üreticilerinden olan ve ihracat ağını 6 kıtada 70 ülkeye çıkaran Akkim, 2019’da mevcut iş alanını daha da genişletecek ve üretim kapasitesini büyütecek şirket satın alım fırsatları ile ilgili önemli aşamalar kaydederken, organik yatırımlarını da sürdürdü. Akkim’in iştiraklerinden, dünyanın ikinci büyük emaye ve Türkiye’nin en büyük seramik frit üreticisi Gizemfrit ise, 2019’da ABD ofisini açtı ve AR-GE faaliyetlerini hızlandırdı. Alanında en büyük AR-GE merkezlerinden birine sahip olan Gizemfrit; fonksiyonel kaplama ve pigment gibi yeni ürün gruplarında çok daha rekabetçi hale gelmiş olup; operasyonel verimlilik için üretim atıklarını en aza indirecek ve yanma sistemlerini daha verimli hale getirecek geliştirme çalışmalarını sürdürmektedir.

Gayrimenkul grubu şirketlerimizden Akiş GYO ise, 2019’da mevcut varlıklarını en verimli şekilde kullanmaya odaklandı. Sermaye piyasası araçlarından faydalanarak kaynak çeşitliliğini artırmayı ve mali yapısını güçlendirmeyi hedefleyen şirket, ilk tahvil ihracını başarıyla gerçekleştirmiştir. Aynı zamanda sürdürülebilirlik alanında çalışmalarını genişleten Akiş GYO, 2019 yılında dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik girişimi UN Global Compact’in katılımcısı oldu. Akmerkez GYO ise, Türkiye’de bir ilk olarak hayata geçirilen, alışveriş merkezinin çatısında sürdürülebilir yerel tarım projesi “Teras’ta Tarım”ı, Özyeğin Üniversitesi Gastronomi Bölümü iş birliğiyle genişletti.

30 yılı aşan deneyimi ve ulaştığı 1.224 MW’lık kurulu gücü ile Türkiye enerji sektörüne yön veren firmalardan Akenerji’nin 2019’daki temel stratejisi, mevcut santrallerin optimum şekilde işletilmesi ve şirkete değer yaratacak yeni projelerin geliştirilmesi oldu. Böylelikle bu yılda tarihindeki en yüksek FAVÖK’ü yaratan Akenerji, mali yapısını güçlendirmek ve piyasa faaliyetlerini daha sağlam yürütebilmek adına, 859 milyon ABD Doları kredi borcunu nakit yaratma kapasitesiyle paralel olarak refinanse etti. Önemli sanayi illerimiz Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce’nin elektrik dağıtım ve perakende satışını gerçekleştiren şirketlerimiz Sedaş ve Sepaş Enerji ise, müşteri memnuniyeti ve dijitalleşme alanındaki çalışmalarını sürdürdüler. Çağrı merkezini özel uygulamalar ile desteklemeye devam eden Sedaş, WhatsApp ihbar hattı ve şirkete özel mobil uygulama ile sektöründeki öncü şirketlerin arasında yerini aldı. Sepaş Enerji ise müşterilerine, işlemlerini online olarak yapabilecekleri e-devlet gibi yeni kanallardan hizmet vermeye başlayarak zaman ve iş yükü tasarrufu sağladı.

Akkök Holding olarak, 15 milyar TL’ye ulaşan kombine ciro, 2,3 milyar TL kombine FAVÖK, 19 adet üretim tesisi ve 5.000’i aşkın çalışanımızla ülkemiz için değer yaratmaya devam ediyoruz. Bu yolda kıymetli katkılarını ve desteklerini esirgemeyen tüm çalışanlarımıza, iş ortaklarımıza, hissedarlarımıza ve paydaşlarımıza içtenlikle teşekkürlerimi sunuyorum.

Saygılarımla,

Ahmet C. Dördüncü
İcra Kurulu Başkanı