Ar-Ge Faaliyetlerimiz 

Ak-Kim, güçlü mühendislik geleneği ile bir çok kimyasal madde üretimini kendi teknolojisiyle gerçekleştirmiş, aralarında sodyum metabisülfit, amonyum persülfat, potasyum persülfat, monoklor asetik asit, dimetilasetamid, hidrojen peroksit, sodyum perkarbonat gibi ileri teknoloji gerektiren ve yerli sanayi açısından büyük önem arz eden kimyasal maddeleri de tamamen kendi mühendislik ekibinin kurduğu tesislerde, kendi teknolojisiyle Türkiye’ de ilk kez kendisi üretmiştir.

Bir ülkenin gelişmişlik seviyesinin kimya alanındaki konumu ile doğru orantılı olması, kimya sektörüne özellikle Ar-Ge ve inovasyon alanında ciddi yatırımlar yapılması gerekliliğini beraberinde getirmektedir. Ak-Kim, yenilikçi vizyonu ve sektöre öncülük eden yaklaşımlarıyla Ar-Ge yatırımları ile rekabet gücünü artıran bir kurum olmuştur.

Ak-Kim, 2011 yılında mevcut olan Ar-Ge faaliyetlerini daha sistematik bir şekilde ele almaya başlamış, tüm paydaşlarıyla gerçekleştirdiği bir arama konferansı ile Ar-Ge faaliyetlerinin yol haritasını oluşturmuştu. Bu kapsamda “Know-how üreten öncü bir Ar-Ge Merkezi olmak” vizyonuyla 2012 yılında başlatılan Ar-Ge çalışmaları için toplam 5 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirdi. 2.256 m2’lik alana kurulu, içinde 4 laboratuvar, çeşitli büyüklüklerde ofis, toplantı odaları, seminer ve dinlenme salonları bulunduran yüksek teknolojiye sahip yeni Ar-Ge binası Temmuz 2013’te hizmete açıldı.

Ak-Kim, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na yaptığı başvurunun ardından 25 Ekim 2013’te “Ar-Ge Merkezi” tescilini alarak, ülkemizin Ar-Ge açısından önde gelen firmalarından birisi olduğunu belgelemiş oldu.

Ar-Ge Merkezi’nde faaliyetlerini ürün geliştirme, proses geliştirme, genel kimyasal araştırmalar olmak üzere üç ana başlıkta toplayan Ak-Kim, yakın vadede Ar-Ge faaliyetlerini ilerleterek geliştirmeyi hedefliyor. Bu doğrultuda, Ak-Kim’in hedefi, mevcut sektörlere yönelik yeni ürünler geliştirmek, kullanılan prosesleri geliştirerek maliyeti düşürmek, verimi artırmak ve çevreyi daha fazla koruyarak müşterilerine entegre çözümler sunmaktır. Müşterilerine katma değer  yaratmanın yanı sıra, yeni sektörlere yönelik  performans kimyasalları üretmek ve nano teknoloji gibi yıldızı parlayan yeni ve ileri teknolojilere girmek de Ak-Kim’in hedefleri arasında yer almaktadır.

Ak-Kim'de SürdürülebilirlikAk-Kim'de Sürdürülebilirlik
 

Ak-Kim Kimya, çevre ve yeryüzündeki tüm insanların yaşam kalitesini koruyarak ekonomik büyüme ve refah seviyesini yükseltmeyi hedefleyen, sürdürülebilir kalkınmayı önemseyen bir kurum olmuştur. Bu sebeple kurulduğu günden bugüne geliştirdiği yenilikçi ürünler ile hem insana hem de çevreye faydalı olabilecek çözümler sunmak için çalışmaktadır.

 Ak-Kim Kurumsal Video

Ak-Kim Avrupa’da şirket satın aldı
 

Ak-Kim, yıllık 20 milyon Euro ciroya sahip Alman kimya şirketi Dinox’u satın aldı. Ak-Kim Genel Müdürü Onur Kipri Dinox’un satın alınmasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Ak-Kim’in ürünlerini tüm Avrupa’ya satan Dinox’un satın alınması işlemini tamamladık. Böylece Avrupa pazarına ve müşterilerimize daha yakın olmayı hedefliyoruz" dedi.

Ak-Kim Kimya, Gizem Frit ile büyüyor

Ak-Kim Kimya, dünyanın en büyük emaye ve seramik frit üreticilerinden biri olan Gizem Frit’i satın alarak, üretim ve hizmet alanını genişletmeyi hedefliyor.

 Ak-Kim Ebülten
Aylık Bültenlerimizin e-posta kutunuza gelmesini istiyorsanız buraya tıklayın.

Bilgi Toplumu Hizmetleri