Gizem Frit Yatırımlara Hız VerdiAk-Kim bünyesinde emaye frit ve seramik frit üretimi yapan, emaye frit üretiminde dünyada 2. en büyük, Türkiye’de ise tek büyük tedarikçi olan Gizem Frit yeni yatırımlarına dijital mürekkep ile devam ediyor.

Gizem Frit Genel Müdür Vekili Veysi Küçük, İnkJet Teknolojisinde kullanılan dijital mürekkep’in üretimiyle ilgili yaptığı açıklamada “Şu anda Türkiye pazarında, 200 InkJet makinasıyla yapılan üretimde %90 İnkjet baskı teknolojisi kullanılmaktadır. Gizem Frit bu teknoloji için dijital mürekkepler, seramik pigmentlerin düzenleyici “solvent”lerle öğütülmesi sonucu elde edilen likit mürekkepler üretecek” dedi.

Fabrika içerisinde yaklaşık 1.000 m2’lik alanın yalnızca bu ürünün üretimine ayrıldığını belirten Küçük “Bu ürün için toplam 10 milyon TL yatırım yaptık. Oluşacak yan işlerle birlikte yaklaşık 50 kişiyede iş imkanı sağlayacağız. İthal edilen bu ürünün, yurt içinde üretilmesinin Türkiye ekonomisine katkısı yaklaşık 5 milyon dolar civarında olacaktır” dedi.

Gizem Frit bu ürünüyle Türkiye içindeki mevcut makinaların aylık mürekkep tüketiminin %10’unu karşılamayı hedefliyor. 5 yıllık planda ise amaç, bu miktarı aylık 20 tona çıkartıp mevcut tüketimin %20’sini karşılamak.

Ak-Kim'de SürdürülebilirlikAk-Kim'de Sürdürülebilirlik
 

Ak-Kim Kimya, çevre ve yeryüzündeki tüm insanların yaşam kalitesini koruyarak ekonomik büyüme ve refah seviyesini yükseltmeyi hedefleyen, sürdürülebilir kalkınmayı önemseyen bir kurum olmuştur. Bu sebeple kurulduğu günden bugüne geliştirdiği yenilikçi ürünler ile hem insana hem de çevreye faydalı olabilecek çözümler sunmak için çalışmaktadır.

 Ak-Kim Kurumsal Video

Ak-Kim Avrupa’da şirket satın aldı
 

Ak-Kim, yıllık 20 milyon Euro ciroya sahip Alman kimya şirketi Dinox’u satın aldı. Ak-Kim Genel Müdürü Onur Kipri Dinox’un satın alınmasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Ak-Kim’in ürünlerini tüm Avrupa’ya satan Dinox’un satın alınması işlemini tamamladık. Böylece Avrupa pazarına ve müşterilerimize daha yakın olmayı hedefliyoruz" dedi.

Ak-Kim Kimya, Gizem Frit ile büyüyor

Ak-Kim Kimya, dünyanın en büyük emaye ve seramik frit üreticilerinden biri olan Gizem Frit’i satın alarak, üretim ve hizmet alanını genişletmeyi hedefliyor.

 Ak-Kim Ebülten
Aylık Bültenlerimizin e-posta kutunuza gelmesini istiyorsanız buraya tıklayın.

Bilgi Toplumu Hizmetleri